ZADAŁ CIOSY NOŻEM - ESKALACJA KONFLIKTU SĄSIEDZKIEGO

Dodano: 2013-11-28

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom: mężczyźnie w wieku 63 i 62-letniej kobiecie. Pierwszy z oskarżonych w dniu 2 maja 2013 r. w miejscu zamieszkania, zadał swojemu sąsiadowi ciosy nożem w okolice szyi, po czym popchnął go, w wyniku czego pokrzywdzony upadł uderzając twarzą o chodnik, a następnie uderzył go dwa razy kijem w głowę, powodując u pokrzywdzonego obrażenia ciała naruszające czynności ciała na okres przekraczający siedem dni.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem oskarżonego doszło w dniu 24 września 2013 r. Mężczyzna prowadząc samochód i jadąc w kierunku idącej z naprzeciwka sąsiadki, celowo wykonał gwałtowny manewr skrętu w jej stronę, zmuszając pokrzywdzoną do ucieczki z drogi na siatkę ogrodzeniową, co kobieta odebrała jako groźbę pozbawienia jej życia.

Prokurator oskarżył również 62-letnią kobietę żonę sprawcy opisanych wyżej czynów. Oskarżona w dniu 02 maja 2013 r. w miejscu zamieszkania, uderzyła pokrzywdzoną dwa razy rurką w głowę.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pomiędzy ww. osobami istniał konflikt sąsiedzki, którego eskalacja nastąpiła w dniu 02 maja 2013 r, kiedy oskarżony zadał pokrzywdzonemu ciosy nożem, powodując u niego rany cięte okolicy szyi, narażając do tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, pomimo tego, iż badania DNA krwi na ostrzu noża jaki znalazła przy nim Policja wezwana na miejsce zdarzenia, potwierdziły, że jest to krew pokrzywdzonego.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, zaś oskarżonej kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku./AP

Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Efekt broni - Wbrew prawdopodobnym oczekiwaniom, terminu tego nie należy już kojarzyć wyłącznie z fizykochemicznymi czy biologicznymi następstwami użycia jakiejkolwiek broni. Pojęcie "efekt broni" od pewnego czasu robi bowiem karierę w psychologii i to co najmniej w trojakim znaczeniu: przy badaniach dotyczących mechanizmów podejmowania decyzji, przy badaniach przyczyn i przejawów zachowań agresywnych oraz przy wyjaśnianiu motywacji czynów przestępczych. Więcej


Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny - Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia". Więcej