AMUNICJA I CZTERY KARABINY UKRYTE W SZAFCE KUCHENNEJ
Dodano: 2014-12-12
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 51 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 2011 r. do 31 sierpnia 2014 r. w miejscu zamieszkania posiadał, bez wymaganego zezwolenia, amunicję do broni palnej bojowej w postaci czterech sztuk naboi, w tym dwa karabinowe kaliber 7,62 mm Mauser, jeden karabinowy 7,92 mm Mauser oraz jeden pośredni kaliber 7,62 mm.
W dniu 31 sierpnia 2014 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie wykonywali czynności służbowe w związku z interwencją zgłoszoną przez mieszkańców nieruchomości położonej w jednej z miejscowości koło Świebodzina. W toku przeszukania, w pokoju zajmowanym wyłącznie przez oskarżonego (a ściślej &8211; w szafce kuchennej) a ujawniono cztery sztuki amunicji, co do których zaszło podejrzenie, iż stanowią one amunicję w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji.
Jak ustalono &8211; oskarżony nigdy nie ubiegał się o pozwolenie na broń czy amunicję, jak również nie figuruje w urzędowych rejestrach jako osoba posiadająca aktualne zezwolenie.
Zabezpieczoną amunicję przesłano do badań przez zbiegłych z zakresu balistyki i badania broni Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Biegły, po przeprowadzeniu stosownych badań stwierdził, że ujawniona amunicja to naboje do broni palnej bojowej, w tym dwa karabinowe kaliber 7,62 mm Mauser (pociskami smugowymi, z 1951 r. i 1975 r.), jeden karabinowy 7,92 mm Mauser (z pociskiem przeciwpancernym z 1943 r.) oraz jeden pośredni kaliber 7,62 mm (z pociskiem smugowym z 1961 r.), na posiadanie której w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 roku wymagane jest pozwolenie.
Oskarżonemu za posiadanie amunicji i broni palnej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Broń palna - odpowiedzialność za nielegalne posiadanie
Definicja broni palnej uległa w ostatnich latach bardzo znamiennemu poszerzeniu. To efekt konstruowania coraz to nowych systemów rażenia. To także efekt wielu zdarzeń z użyciem broni gazowej. W rozumieniu prawa, broń palna to niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężających gazów, powstałych wskutek spalania materiału miotającego jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego, a przez to do rażenia celów na odległość [art.7 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji, Dz.U. nr 33 poz. 549 z późn. zm.]. Więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161615204