AKT OSKARŻENIA WOBEC SYNDYKA I GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO SPÓŁKI BĘDĄCEJ W UPADŁOŚCI LIKWIDACYJNEJ

Dodano: 2015-01-02

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 57 i 41 lat.

Pierwszy z oskarżonych w okresie od dnia 09 lutego 2012r. do 10 sierpnia 2012r. w Świebodzinie i Zielonej Górze, będąc funkcjonariuszem publicznym - syndykiem masy upadłości przedsiębiorstwa  Sp. z o.o. "w upadłości likwidacyjnej" i jednocześnie będąc zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi tego przedsiębiorstwa i składania sędziemu-komisarzowi sprawozdań ze swoich czynności oraz sprawozdań rachunkowych - w marcu 2012r. zezwolił na sprzedaż bez zgody sędziego komisarza towaru, oraz przedłożył w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze nierzetelne sprawozdanie ogólne o stanie masy upadłościowej.

Drugi z oskarżonych od lutego 2012r. do 10 sierpnia 2012 r., będąc głównym księgowym przedsiębiorstwa Sp. z o.o. "w upadłości likwidacyjnej" i jednocześnie będąc z racji pełnienia tej funkcji zobowiązanym do prowadzenia ewidencji księgowej, sporządzenia dokumentacji księgowej, prowadzenia dokumentacji podatkowej, sporządzania rocznego bilansu oraz rachunku zysków oraz strat, uczestniczenia w ustaleniu składu masy upadłości, przygotowania dokumentacji rachunkowo-finansowej, niezbędnej w postępowaniu upadłościowym - w marcu 2012r. sprzedał innej spółce bez zgody sędziego komisarza towary różnego asortymentu.

W dniu 09 marca 2012r. sporządził nierzetelne i niezgodne z prawdą sprawozdanie ogólne o stanie masy upadłości i o możliwości zaspokojenia wierzycieli, zawyżając wartość nieruchomości; zawyżając wartość ruchomego majątku, zawyżając wartość zapasów, w sposób nieprawidłowy określając środki pieniężne, w tym limit niewykorzystanego kredytu, a także nie wykazując kredytu.

Oskarżony nierzetelnie prowadząc w ten sposób dokumentację działalności gospodarczej; przerabiając wyciągi z banku, zawierające informację dotyczące stanu konta i dokonywanych wypłat, załączone do w/w sprawozdań, a także ukrywając dokumenty dotyczące faktycznie pobranej gotówki, wyrządził w ten sposób przedsiębiorstwu z o.o. "w upadłości likwidacyjnej" szkodę majątkową w kwocie nie mniejszej niż 29.500 zł.

Pierwszemu z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zaś drugiemu z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy do 5 lat./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie&8230;nie tylko o prawie:

Fałszerstwo dokumentu
Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej