PODROBIŁ PODPIS ŻONY NA UMOWIE KREDYTOWEJ I WYŁUDZIŁ PONAD 80 TYS. ZŁOTYCH
Dodano: 2015-01-07
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 66 letniemu mężczyźnie, który w dniu 06 czerwca 2014 r. w Świebodzinie podrobił podpis swojej żony na wniosku o produkt bankowy, umowie kredytu gotówkowego, dyspozycji uruchomienia kredytu, oraz na innych dokumentach dotyczących okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania kredytu, a następnie posłużył się tymi dokumentami przedkładając pracownikowi agencji pośredniczącej i zawarł umowę kredytową.
W sprawie tej wszczęto i przeprowadzono postępowanie, w toku którego ustalono, że oskarżony znajdując się w trudnej sytuacji finansowej chciał pobrać kredyt konsolidacyjny.
W trakcie negocjacji z pracownikiem agencji pośredniczącej poinformowano podejrzanego, że kredyt może być udzielony, pod warunkiem dołączenia innego współkredytobiorcy, z uwagi na niskie dochody, a co za tym idzie na brak zdolności kredytowej.
Podejrzany poinformował pracownika agencji, że współkredytobiorcą będzie jego żona, wskazując jej dane personalne.
Oskarżony pobrał dokumenty niezbędne do zawarcia umowy kredytowej, które sam wypełnił, podpisując się zarówno za siebie, jak też za swoją żonę, która o tym nie wiedziała.
Tak "przygotowane" dokumenty mężczyzna przedłożył następnie pracownikowi agencji pośredniczącej i zawarł w/w umowę kredytu, wprowadzając w ten sposób w błąd tego pracownika, co do uczestnictwa jego żony w zawieraniu umowy, autentyczności jej podpisów na w/w dokumentach oraz zamiaru wywiązania się z warunków tej umowy.
Oskarżony otrzymał z tytułu zawartej umowy kredytowej środki finansowe w kwocie 84 658,24 zł. Doprowadzając w ten sposób bank., do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w w/w kwocie, stanowiącej równowartość udzielonego mu przez bank kredytu gotówkowego.
Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161628028