PODCZAS KŁÓTNI ZADAŁA POKRZYWDZONEMU TRZY CIOSY NOŻEM

Dodano: 2015-03-26

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 18 letniej kobiecie, która działając w zamiarze usiłowania zabójstwa swojego chłopaka - zadała mu trzy ciosy nożem w okolice jamy brzusznej, oraz jeden w okolice ramienia, powodując rany kłute brzucha z uszkodzeniem wątroby i żołądka, krwotoku do jamy otrzewnowej oraz rany ciętej przedramienia prawego z uszkodzeniem mięśni. Oskarżona zamierzonego celu nie osiągnęła - pokrzywdzony został uratowany w wyniku szybko udzielonej pomocy medycznej.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że 22 sierpnia 2014 r. do mieszkania oskarżonej przyszedł pokrzywdzony. W trakcie spotkania dziewczyna postanowiła zerwać z nim znajomość. Podczas rozmowy wywiązała się między nimi kłótnia, w trakcie, której kobieta krzyczała i używała wobec mężczyzny słów wulgarnych.

W pewnym momencie oskarżona popchnęła pokrzywdzonego, który upadł na podłogę w kuchni i następnie chwyciła leżący na blacie nóż, którym zadała mu ciosy w brzuch oraz rękę.

Po zadaniu ciosów odrzuciła nóż na podłogę, wybiegła do łazienki a gdy wróciła używając tego samego noża...dokonała samookaleczenia przecinając nadgarstki rąk i deklarując, że...chce umrzeć razem z nim.

Pokrzywdzonego uratowali przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni, którzy przewieźli go do szpitala.

Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 8 lat, kara 25 lat albo dożywocie./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu. Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej