KATASTROFA W RUCHU LĄDOWYM - 12 OSÓB POKRZYWDZONYCH W TYM JEDNA ŚMIERTELNIE

Dodano: 2015-05-20

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 letniemu mężczyźnie, który 04 czerwca 2014 r. na drodze S-3, na wysokości miejscowości Kalsk, nieumyślnie spowodował katastrofę w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując ciągnikiem siodłowym Scania wraz z naczepą i jadąc w kierunku Sulechowa, w nienależyty sposób obserwował drogę przed pojazdem, w wyniku czego nie podjął koniecznych manewrów i najechał na tył pojazdu Mercedes Sprinter poruszającego się tym samym pasem ruchu. 
W wyniku uderzenia Mercedes zepchnięty został do przydrożnego rowu, a znajdujące się w tym pojeździe 12 osób odniosło poważne obrażenia. Jedna z poszkodowanych osób zmarła.
 
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że przebieg zdarzenia został zarejestrowany na video rejestratorze zamontowanym w kabinie ciągnika, którym kierował oskarżony. Warunki pogodowe w chwili zdarzenia panowały bardzo dobre: bezchmurna, słoneczna pogoda i sucha jezdnia.
 
Bezpośrednio przed uderzeniem oskarżony uruchomił spryskiwacze szyby, co wywołało automatycznie ruch wycieraczek. Chwilę później nastąpiło uderzenie w tylną część samochodu Mercedes Sprinter.
 
Z badań powołanego w sprawie biegłego wynika, że w chwili zdarzenia ciągnik siodłowy poruszał się z prędkością 88 km/h.
Samochód Mercedes Sprinter w chwili wypadku był sprawny technicznie, natomiast poruszał się z prędkością 28 km/h. Jak wynikało z ustaleń śledczych niska prędkość pojazdu Mercedes spowodowana była stanem awaryjnym tego pojazdu i zdaniem biegłego prędkość ta była niebezpieczna, zważywszy, że pojazd poruszał się drogą ekspresową.
 
Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie ustosunkował się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia zeznań.
 
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat./AP
 
Czytaj więcej w:
 
- Ciekawie&8230;nie tylko o prawie:

Ekspert, biegły, znawca...
Biblijny Król Salomon wydawał wyroki bez pomocy ekspertów. Wystarczył mu sprawny umysł i genialna znajomość ludzkiej psychiki. Czy w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, mnogości skomplikowanych urządzeń technicznych, wzrostu liczby ludności, zależności jednostki od różnych formalnych i nieformalnych struktur społecznych, a przede wszystkim galopującego rozwoju wiedzy naukowej o tych zjawiskach, byłby w stanie równie sprawnie wydawać wyroki, których mówi się, że mają walor salomonowych. Zapewne w niektórych przypadkach tak. W ogromnej większości zapewne nie byłoby to jednak możliwe. Współczesny wymiar sprawiedliwości na całym świecie z pomocy ekspertów korzysta obficie.więcej&187;
 
Monitoring wizyjny
Termin ten oznacza system ciągłej obserwacji, określonej przestrzeni otwartej, miejsca lub rzeczy przy pomocy kamer i innych urządzeń technicznych w celu niedopuszczenia do spowodowania możliwej szkody przez potencjalnego sprawcę. Monitoring wizyjny jest jednym z elementów systemu zapobiegania przestępczości, chociaż równie dobrze może on służyć innym celom. Takim celem może być np. nadzór ruchu drogowego czy obserwacja warunków pogodowych. Ponieważ w systemach monitoringu obserwacja często połączona jest z rejestracją obrazu, może być on wykorzystany także do wykrywania sprawców przestępstw oraz udowodnienia im winy. Więcej