ARESZT DLA 19-LATKA ZA PUBLICZNE, BEZ POWODU UDERZENIE PIĘŚCIĄ W TWARZ 60-LETNIEGO MĘŻCZYZNY
Dodano: 2016-02-25
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 19-letniego mężczyzny . Podejrzanemu zarzucono, występek o charakterze chuligańskim , którego dopuścił się w dniu 17.02.2016 r. w Świebodzinie, gdy okazując rażące lekceważenie porządku prawnego publicznie i bez powodu uderzył pięścią w twarz 60-letniego mężczyznę, powodując u niego obrażenia ciała w postaci złamania kości oczodołu lewego i uszkodzenia lewej gałki ocznej.
Dotychczas dokonano przesłuchania świadków, pokrzywdzonego, uzyskano wstępną (leczenie trwa)opinię biegłego z dziedziny medycyny sądowej.
Sąd Rejonowy w Świebodzinie na wniosek Prokuratora zastosował wobec 19-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
O ewentualnych kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz
zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny
Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia".
więcej
Bójka, pobicie - kiedy prokurator?
Nie każda bójka czy nawet pobicie musi kończyć się prokuratorskim aktem oskarżenia. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną tylko za udział w takiej bójce lub pobiciu, które stwarzały bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu ofiary pobicia czy innych uczestników zdarzenia.więcej
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni.więcej..
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161572627