ROZBITA GRUPA

Dodano: 2020-05-08

Zarzuty i areszty za produkcję papierosów
Policjanci z CBŚP wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Świebodzinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem tytoniu i produkcją papierosów. Zatrzymano 5 mężczyzn. Sprawcy przestępczego procederu na wniosek prokuratora zostali aresztowani.

Ustalenia śledztwa
Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie wspólnie z CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się przemycaniem liści tytoniu z Niemiec do Polski. Następnie przerabiali je na krajankę tytoniową i dostarczali ją do nielegalnych fabryk papierosów. Działali od początku 2019 r., głownie na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego.
Pierwsze uderzenie w działalność grupy nastąpiło na początku tego roku. Na prywatnej posesji w woj. Lubuskim policjanci zlikwidowali krajalnię tytoniu zabezpieczając przy tym krajankę tytoniową oraz maszyny służące do jej produkcji.
Do kolejnego uderzenia w działalność grupy doszło w kwietniu tego roku, kiedy to zatrzymano transport liści tytoniu. W samochodzie ciężarowym oficjalnie przewożącym watę ociepleniową było ukrytych 20 europalet, na których znajdowało się ponad 6,5 tony tytoniu. Towar miał trafić do nielegalnej krajalni. Kierujący pojazdem ciężarowym z naczepą nie miał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Został zatrzymany i trafił do aresztu. Ponadto w okolicach Nowego Tomyśla, na prywatnej posesji zlikwidowano kolejną krajalnie liści tytoniu. Zabezpieczono tytoń, maszyny do rozdrabniania liści oraz suszarnię.

Zabezpieczono nielegalny tytoń
W tracie realizacji zabezpieczono 10 ton nielegalnego tytoniu. Ponadto odzyskano skradziony w styczniu tego roku we Wrocławiu samochód marki AUDI Q7 o wartości 150 tyś zł.

Sprawcy zostali zatrzymani, usłyszeli zarzuty i trafili do aresztów
Łącznie w toku prowadzonego śledztwa zatrzymano 5 osób. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania przemytu, przemycania tytoniu oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk,(zagrożenie do 5 lat pozbawienia wolności) art. 258 par. 3 kk (zagrożenie karą do 10 lat pozbawienia wolności), art. 54 par. 1 kks, 86 par. 1 kks w zw. z art. 37 kks (zagrożone karą do 1080 stawek grzywny oraz 4 lat i 6 m-cy pozbawienia wolności), a także art. 12 a ust. 1 w zw. z art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych (zagrożony karą do 1 roku pozbawienia wolności).  W toku śledztwa zabezpieczono sprzęt i urządzenia służące do wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz pojazdy samochodowe, które podlegać będą przepadkowi. Szacowane straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością grupy wynoszą ponad 5 mln zł. Na wniosek prokuratora wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Zbigniew Fąfera - rzecznik PO