ZASTĘPCA BURMISTRZA PRZEKROCZYŁ UPRAWNIENIA I ZEZWOLIŁ NA SKŁADOWANIE GRUZU PRZY LINII BRZEGOWEJ JEZIORA

Dodano: 2012-12-20

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia 47 letniemu mężczyźnie, pełniący funkcję Zastępcy Burmistrza jednej z podświebodzińskiej miejscowości, przekroczył uprawnienia w ten sposób, że zezwolił bez podstawy prawnej i wbrew obowiązującym w tym zakresie przepisom na składowanie gruzu w rejonie jeziora, co w konsekwencji spowodowało uszkodzenia brzegu śródlądowego wód powierzchniowych w/w jeziora, a przez to działał na szkodę interesu publicznego.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony pełni funkcję Zastępcy Burmistrza w/w miejscowości.

W dniu 05 października 2011 r. została zawarta umowa użytkowania pomiędzy Województwem Lubuskim - Lubuskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, a w/w gminą, na podstawie, której działki położone w obrębie wsi w tej gminie zostały przekazane tej gminie na cele związane z działalnością służącą do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb.

Następnie zostało skierowane pismo z dnia 25 maja 2012 r. do Marszałka Województwa Lubuskiego o wyrażenie zgody na użytkowanie ww. gruntu.

Władze gminy uzyskały odpowiedź, że zgoda na podwyższenie terenu może zostać wydania jedynie w formie aneksu do umowy, jednakże ze względu na ingerencję w dno czaszy jeziora, należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

W tym czasie przed uzyskaniem ww. pozwolenia zgłosił się do oskarżonego inwestor z ustnym wnioskiem o wskazanie miejsca na składowanie mas ziemnych wymieszanych z ceglanym gruzem pochodzących z wykopu budowy z jednej z miejscowości w gminie Świebodzin.

Oskarżony wskazał teren na brzegu jeziora, na składowanie mas ziemnych wymieszanych z gruzem.

W związku z uzyskaniem zgody na składowanie inwestor zaczął zwozić masy ziemne wraz z gruzem we wskazane miejsce.

W toku prowadzonego postępowania wykonano oględziny miejsca zdarzenia, gdzie ujawniono 58 hałd gruzu rozsypanych na terenie o powierzchni 67 m x 68 m. Każda hałda składała się z kamieni, połamanych cegieł, bloczków betonowych i ziemi.

W dniu 07 września 2012 r. Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę miejsca składowania mas ziemnych i gruzu nad w/w jeziorem.

Ustalono, że gruz przylega bezpośrednio do linii porostu roślinności przy brzegu jeziora, co może powodować osuwanie się przemieszczanie zgromadzonych odpadów do wód jeziora, w szczególności podczas nawalnych opadów deszczu lub przy podwyższonym zwierciadle wody.
Ponadto w odpadach gruzu stwierdzono obecność substancji mogących zanieczyścić środowisko.

W toku dalszych czynności ustalono, że w wyniku składowania gruzu i mas ziemnych uszkodzono linię brzegową i nie jest możliwe przywrócenie brzegu do stanu poprzedniego.

Oskarżonemu za przekroczenie uprawnień, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3./AP