ŚMIERĆ PRACOWNIKA KOTŁOWNI. ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA

Dodano: 2013-04-05

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 53 i 60 lat. Pierwszy z oskarżonych, pełniąc funkcję administratora wspólnot mieszkaniowych w przedsiębiorstwie z Sulechowa oraz będąc zobowiązany do zapewnienia przestrzegania przepisów bhp, niezwłocznnego zawiadamiania przełożonego o zauważonych w zakładzie pracy wypadkach lub zagrożenia życia albo zdrowia, zlecenia kontroli technicznych i okresów przeglądów nieruchomości, nie dopełnił tych obowiązków i dopuścił do wykonywania pracy na stanowisku palacza pokrzywdzonego.

Jak ustalono męczyzna ten  nie posiadał  aktualnych kwalifikacji oraz wymaganych badań. Został dopuszczony do pracy bez zapoznania z instrukcją obsługi kotłowni, gdzie kotły były usytuowane w pomieszczeniu niedostosowanym do wymogów normowych, nieumyślnie powodując śmierć ww mężczyzny, który w dniu 20 października 2012 r. uległ śmiertelnemu zatruciu tlenkiem węgla.

Prokurator oskarżył również drugiego z mężczyzn,  pełniącego funkcję Kierownika Wydziału Administracji i Zarządzania Nieruchomościami w przedsiębiorstwie z Sulechowa o nie dopełnienie obowiązków i dopuszczenie palacza do pracy. 

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, pokrzywdzony od dnia 01 października 2012r. obsługiwał kotłownię w budynku wielorodzinnym w Sulechowie. Pracę tę wykonywał na podstawie umowy zlecenia.

W toku przeprowadzonych oględzin ujawniono, że w piwnicy budynku wielorodzinnego w Sulechowie znajdują się dwa piece CO, zaś przed piecami znajdował się miał zmieszany z popiołem. Paleniska tych pieców w chwili oględzin były puste.

W toku postępowania powołano biegłego lekarza medycyny, który w wydanej opinii stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu pokrzywdzonego było zatrucie tlenkiem węgla.

W toku dalszych czynności zabezpieczono dokumentację z przedsiębiorstwa z Sulechowa, dotyczącą zarówno zmarłego, jak też dotyczącą pomieszczenia kotłowni, w której doszło do zdarzenia.

Ustalono, że pierwszy z oskarżonych pełniący funkcję administratora wspólnot mieszkaniowych w przedsiębiorstwie z Sulechowa oraz z uwagi na pełnioną funkcję jest obowiązany m. innymi do zapewnienia przestrzegania przepisów bhp, niezwłocznego zawiadamiania przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku lub zagrożeniu życia albo zdrowia ludzkiego oraz ostrzegania współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie, zlecania kontroli technicznych i okresowych przeglądów nieruchomości - budynku wielorodzinnego w Sulechowie i urządzeń, stanowiących jej wyposażenie techniczne zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego, organizowania i wykonywania remontów ujętych w umowie o zarządzaniu nieruchomością wspólną, usuwania awarii i wykonywania przeglądów technicznych ujętych w umowie o zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Natomiast drugi z oskarżonych pełniący funkcję Kierownika Wydziału Administracji i Zarządzania Nieruchomościami w w/w przedsiębiorstwie oraz z uwagi na pełnioną funkcję jest obowiązany m. innymi do zapewnienia przestrzegania przepisów bhp, współpracy z licencjonowanym zarządcą nieruchomości w zakresie administrowania i zarządzania nieruchomościami w zakresie monitoringu stanu technicznego budynku wielorodzinnego w Sulechowie, sprawowania nadzoru nad pracami związanymi z konserwacją i bieżącymi naprawami, zlecania wykonywania obligatoryjnych przeglądów okresowych oraz dbania o terminowe wykonywanie przeglądów technicznych w/w budynku oraz nadzoru i kontroli podległych pracowników w zakresie wykonywania powierzonych im obowiązków.

Zdaniem prokuratora obaj oskarżeni nie dopełnili swoich obowiązków.

Według kodeksu karnego: kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5./AP