PRACOWNICY OCHRONY POSIADALI BROŃ PALNĄ MIMO UTRACONYCH LICENCJI
Dodano: 2013-08-01
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 57 i 43 lat, którzy w okresie od 7.10.2011 r. do 27.03.2013 r. na terenie Portu Lotniczego w krótkich odstępach czasu, bez wymaganego zezwolenia posiadali broń palną i amunicję.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżeni zatrudnieni byli w firmie ochroniarskiej, która świadczy usługi uzbrojonej ochrony na terenie wyżej wymienionego obiektu.
Pracownicy ochrony, aby pełnić swoje obowiązki muszą posiadać uprawnienia licencjonowanego pracownika ochrony fizycznej i posiadać uprawnienia do posiadania broni palnej.
Ustalono również, że oskarżeni w październiku 2011 r. decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp utracili uprawnienia licencjonowanego pracownika ochrony fizycznej z uwagi na skazanie ich prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo z art. 178a par 1 tj. jazdę pod wpływem alkoholu.
Mimo tego wyroku mężczyźni przez półtora roku posiadali broń palną jak i amunicję w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z wiążących ich umów o pracę.
W trakcie czynności postępowania przesłuchano obu mężczyzn, którzy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP
Czytaj więcej:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie
Broń palna - odpowiedzialność za nielegalne posiadanie - Definicja broni palnej uległa w ostatnich latach bardzo znamiennemu poszerzeniu. To efekt konstruowania coraz to nowych systemów rażenia. To także efekt wielu zdarzeń z użyciem broni gazowej. W rozumieniu prawa, broń palna to niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężających gazów, powstałych wskutek spalania materiału miotającego jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego, a przez to do rażenia celów na odległość [art.7 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji, Dz.U. nr 33 poz. 549 z późn. zm.]. Więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161706762