ŚMIERTELNY CIOS NOŻEM ZADANY PODCZAS SĄSIEDZKIEJ KŁÓTNI

Dodano: 2014-06-06

Wschowa. Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 68 letniemu mężczyźnie, który w dniu 21 sierpnia 2013 r. w jednej z miejscowości w gminie Wschowa, zadał cios nożem w klatkę piersiową pokrzywdzonemu, w wyniku czego pokrzywdzony doznał rozległych obrażeń klatki piersiowej na skutek których zmarł.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w dniu 21 sierpnia 2013 r. pokrzywdzony przyszedł do miejsca zamieszkania oskarżonego i od godzin rannych obaj mężczyźni cięli stare parkany na drewno.

Po zakończonej pracy, od godziny 17.00 obaj mężczyźni spożywali alkohol w domu oskarżonego.

Około godziny 22.30 pomiędzy wyżej wymienionymi sąsiadami doszło do kłótni. W jej trakcie oskarżony zadał nożem kuchennym cios pokrzywdzonemu w okolicę klatki piersiowej. Na skutek doznanych obrażeń pokrzywdzony zmarł na miejscu.

Po czym oskarżony udał się sąsiadki mieszkającej w budynku obok i poprosił ją, aby zadzwoniła po policję, bo "zadźgał" pokrzywdzonego.

W toku postępowania przeprowadzono szereg ekspertyz.

Sądowo-lekarskie oględziny wykazały, że pokrzywdzony zmarł śmiercią nagłą i gwałtowną na skutek wstrząsu krwotocznego spowodowanego rozległymi obrażeniami narządów klatki piersiowej z uszkodzeniem m.in. płuca lewego oraz tętnicy płucnej i aorty wstępującej.

W chwili zatrzymania oskarżonego stwierdzono u niego 1,08 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast badania krwi pokrzywdzonego wykazały w niej stężenie alkoholu 3,43 promila we krwi.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. W pierwszych swoich zeznaniach, wyjaśnił, iż nie pamięta przebiegu zdarzenia.

W kolejnych swoich wyjaśnieniach podał, iż pamięta przebieg zdarzenia a pokrzywdzony przypadkiem nadział się na nóż, który oskarżony trzymał w ręku.

Teza ta została jednoznacznie podważona przez biegłego, który w swojej opinii wyjaśnił, że w sytuacji przypadkowego nadziania się na nóż trzymany w ręce nietrzeźwego podejrzanego z pewnością nie doszłoby do powstania aż tak rozległej i głębokiej rany a jedynie niewielkich obrażeń w obrębie skóry.

Na wniosek prokuratora postanowieniem Sądu Rejonowego w Nowej Soli Zamiejscowy Wydział Karny we Wschowie zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Następnie środek ten został przedłużony postanowieniem Sądu Okręgowego w Zielonej Górze na okres kolejnych trzech miesięcy oraz o kolejne trzy miesiące postanowieniem z dnia 29 stycznia 2014 r.

Za zabicie człowieka oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 8 lat, kara 25 lat albo dożywocie./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Zabójstwo
Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo. Więcej

Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości
Istota takiego ustalenia sprowadza się do określenia poziomu zawartości alkoholu we krwi osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w momencie popełnienia czynu. Podstawowym sposobem takiego określenia jest przeprowadzenie chemicznej analizy krwi pobranej przez fachowego pracownika służby zdrowia. Więcej