DOPUŚCIŁ DO PRAC NA WIERTNI W SPOSÓB NIE ZAPEWNIAJĄCY BEZPIECZEŃSTWA DLA ŻYCIA I ZDROWIA PRACOWNIKÓW
Dodano: 2015-07-08
Wschowa. Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu mężczyźnie, który w dniu 23 lutego 2015 r. na terenie wiertni położonej w jeden z miejscowości koło Wschowy, jako wiertacz urządzeń wiertniczych, dopuścił do prac na wiertni w sposób nie zapewniający bezpieczeństwa dla życia i zdrowia osób tam pracujących, poprzez użycie kluczy maszynowych bez zamontowanych lin kotwiczących, tj. wbrew "Instrukcji montażu i obsługi kluczy wiertniczych", a następnie omyłkowo załączenie dźwigni obrotu stołu wiertniczego spowodował jego ruch obrotowy, w wyniku czego doszło do naprężenia liny naciągającej, która to lina docisnęła pomocnika otworowego do stalowych ramion kluczy maszynowych, wskutek czego pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci złamania obu kości udowych, licznych głębokich ran szarpanych obu ud z uszkodzeniem głównych pni naczyniowych, oraz licznych poważnych obrażeń, które to doprowadziły do jego zgonu w dniu 24 lutego 2015 r. na wskutek ostrego wstrząsu krwotocznego.
W toku przeprowadzonego postępowania przeprowadzono kontrole przez Państwową Inspekcję Pracy Inspektorat w Zielonej Górze oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu co do przyczyn i okoliczności wypadku wykazały, iż przyczyną wypadku było naruszenie zasad bezpieczeństwa przez wiertacza.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełniania zarzucanego mu czynu.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie&8230;nie tylko o prawie:
Oględziny miejsca zdarzenia
Oględziny miejsca zdarzenia Zwrot "Już starożytni ..." pasuje do tematyki oględzinowej wyjątkowo dobrze. Faktycznie, jak podaje prof. Brunon Hołyst, już w Starożytnym Egipcie powoływano w razie potrzeby specjalne komisje do prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz do zabezpieczania i oceny śladów [P. Horoszowski, Niewłaściwe tendencje we współczesnej kryminalistyce, Problemy Kryminalistyki 1957 nr 10, s. 512]. Co ciekawe, protokoły oględzin z tamtego okresu wskazują na pewne elementy łączenia oględzin z eksperymentem i z drobiazgową dokładnością opisują te czynności śledcze. Więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160829656