PIERWSZE PÓŁROCZE NA DROGACH REJONU WSCHOWSKIEGO
Dodano: 2011-07-01
Wschowa. Misją prokuratury, nie jest wbrew powszechnemu mniemaniu tylko karanie. To pejoratywne rozumienie jej funkcji szef zielonogórskiej prokuratury stara się zmienić. Jej celem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo obywateli i przestrzeganie prawa. Służba, ochrona i pomoc mieszkańcom okręgu zielonogórskiego to inne priorytety, którymi w realizowaniu swoich obowiązków kierują się prokuratorzy.
Realizując prewencyjną funkcję prokuratury w marcu b.r. Prokurator Okręgowy rozpoczął publikację cyklu artykułów na temat bezpieczeństwa na drogach publicznych okręgu zielonogórskiego, który stanowi 2/3 województwa lubuskiego. Jego pierwsza część zakończyła się w czerwcu podsumowaniem dotyczącym przestępstw z art. 178a kk. Statystyki budzą niepokój. O 31,08% wzrosła w 2010 roku ilość zarejestrowanych spraw dot. przestępstw kierowania pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a o 34,85% ilość skierowanych do sądów aktów oskarżenia w stosunku do tego samego okresu.
W dniu 16 czerwca 2011 roku na zaproszenie Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze dr Alfreda Staszaka w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze gościła Wojewoda Lubuski - Pani Helena Hatka.
W czasie spotkania Prokurator Okręgowy złożył pani Wojewodzie raport z bezpieczeństwa na drogach. Wyliczył główne przyczyny tragicznych zdarzeń na drogach. Wśród nich wymienił przede wszystkim: kierowanie pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, a także nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności tych dotyczących ograniczenia prędkości.
Szef zielonogórskiej prokuratury zwrócił także uwagę na plan "zaostrzenia polityki karnej wobec sprawców wypadków, których skutkiem jest śmierć jego uczestników".
Zaapelował także do użytkowników dróg publicznych o rozwagę, ale przede wszystkim dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków.
Wspominane już wyżej zaostrzenie polityki karnej wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z osobami nieprzestrzegającymi przepisów ruchu drogowego. Inne prowadzone symultanicznie z powyższymi działania mają charakter mniej "represyjny", ale edukacyjny. Informowanie o statystykach i przedstawianie opinii publicznej skali zjawiska jakim jest brawura za kierownicą, stanowi priorytet w walce z niosącymi śmierć "piratami" drogowymi.
Z uwagi na zwiększoną ilość tragicznych zdarzeń na drogach publicznych okręgu zielonogórskiego przygotowaliśmy, podobnie jak to miało miejsce w przypadku art. 178a kk, zestawienia dotyczące przestępstw komunikacyjnych, których skutkiem była śmierć uczestników ruchu drogowego.
Apel Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze, szereg informacji dot. wypadków popełnianych pod wpływem alkoholu oraz policyjna akcja "Weekend bez ofiar" na terenie działania prokuratur okręgu zielonogórskiego odniosły oczekiwany skutek. W czasie tzw. długiego weekendu, na terenie działania jednostek podległych Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze nie zanotowano żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a jedynie 4 zdarzenia drogowe, w których obrażeń doznało 7 osób. To niezwykle dobre informacje, zwłaszcza mając w pamięci przerażające ogólnopolskie statystyki.
Od początku roku najmniej niebezpiecznych zdarzeń drogowych odnotowano na terenie działania Prokuratury Rejonowej we Wschowie. Nie brakowało tam jednak wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Przykładem takiego tragicznego w skutkach zdarzenia wynikającego z brawury kierującej, jest sprawa 29-letniej kobiety, która prowadząc samochód m-ki Daewoo Matiz naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez niedostosowanie prędkości do poziomu bezpiecznej, gwarantującej panowanie nad pojazdem w warunkach obniżonej zdolności percepcyjnej w skutek olśnienia promieniami słońca, w wyniku czego kobieta utraciła panowanie nad pojazdem i potrąciła pieszą, która zmarła na miejscu na skutek doznanych obrażeń.
Był piękny słoneczny dzień, kierująca była trzeźwa, jechała za szybko - zabiła pieszą.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa, składając przy tym wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
To, że brawura zabija jest powszechnie znaną prawdą, warto jednak, w celu uzmysłowienia sobie jak zgubne wydają się dobre warunki atmosferyczne, czy odpowiednie oświetlenie drogi, przypomnieć o zdarzeniu, o którym informowaliśmy w dniu 01.10.2010 roku.
W dniu 2 września 2010 roku, na trasie krajowej nr 12, oskarżony - zawodowy kierowca - umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, iż jadąc samochodem dostawczym znacznie przekroczył dozwoloną prędkość, przez co potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę.
Jak ustalono, owego dnia około godziny 22, oskarżony jadąc z Głogowa w kierunku Łodzi wiózł towar samochodem dostawczym. Pomimo ograniczenia w tamtym miejscu do 50 km/h prędkościomierz w samochodzie oskarżonego wskazywał 90-100 km/h. W pewnym momencie, z lewej strony pobocza wyszedł na jezdnię mężczyzna.
Kierowca jechał zbyt szybko. Z uwagi na nadmierną prędkość i mimo dobrego oświetlenia oskarżony uderzył pieszego, a jego ciało wlókł pod samochodem kilkadziesiąt metrów, zanim zdołał zatrzymać pojazd. Pieszy zmarł - zmarł śmiercią nagłą i gwałtowną z powodu wielonarządowych obrażeń ciała.
Przypomnijmy, zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kto naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym powoduje nieumyślnie wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
W 2011 roku na terenie działania Prokuratury Rejonowej we Wschowie miały miejsce 2 wypadki ze skutkiem śmiertelnym, jednak tylko jeden z nich nosił znamiona czynu zabronionego. Ponadto, zarejestrowano 3 sprawy dotyczące naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowania nieumyślnego wypadku. Dwie z nich nadal są w toku, wobec sprawcy jednego ze zdarzeń Prokurator Rejonowy skierował do sądu akt oskarżenia.
W pierwszym półroczu 2010 roku miały miejsca 2 zdarzenia drogowe. W sprawach tych Prokurator Rejonowy skierował do sądu akty oskarżenia.
Dane ze wschowskiej Prokuratury napawają optymizmem. Stosunkowo niewielka ilość zdarzeń zagrażających życiu uczestników ruchu jest informacją dobrą. Należy jednak przypomnieć, że jednostka Prokuratury Rejonowej we Wschowie swoją właściwością obejmuje najmniejszy obszar spośród wszystkich prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego./APa
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160847035