WYLAŁ KONKUBINIE NALEWKĘ - UGODZIŁA GO ZA TO NOŻEM

Dodano: 2013-12-11

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 57-letniej kobiecie. Oskarżonej zarzucono, że w dniu 7 października 2013 roku, w jednym z zielonogórskich mieszkań, działając w zamiarze pozbawienia życia pokrzywdzonego ugodziła go nożem w klatkę piersiową, czym spowodowała u niego ranę kłutą lewej przedniej ściany klatki piersiowej, stanowiącą ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, lecz zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na interwencję ich syna oraz udzieloną pomoc lekarską.

Jak ustalono, tamtego dnia pokrzywdzony około godz. 17.00 wrócił do swojego domu. W mieszkaniu zastał konkubinę, syna i wnuka. Mężczyzna podejrzewał, że kobieta kupiła alkohol za pieniądze przeznaczone na żywność, zaczął więc szukać ukrytych butelek z alkoholem. Kiedy pokrzywdzony znalazł butelkę nalewki wylał jej zawartość. Między parą doszło do awantury. W tym czasie w mieszkaniu przebywał syn, który oglądał telewizję i przygotowywał sobie kolację. Około godz. 20.00 syn wyszedł do łazienki, rodzice wówczas wciąż się kłócili. Kobieta była coraz bardziej zdenerwowana, mówiła do konkubenta, że uderzy go nożem. W pewnym momencie podejrzana chwyciła za nóż kuchenny i ugodziła nim konkubenta w klatkę piersiową po lewej stronie. Mężczyzna próbował zatamować ranę trzymając ją rękami.

Po tym zdarzeniu do pokoju wszedł syn, który wyciągnął nóż z rąk matki, a następnie powiadomił pogotowie ratunkowe. Po przyjeździe pogotowia i policji oskarżona była bardzo wzburzona i agresywna, twierdziła, że dźgnęła konkubenta, bo ją zdenerwował. W chwili zatrzymania była w znacznym stanie nietrzeźwości - 0,98 mg/l.

Powołany w sprawie biegły stwierdził, że obrażenia które na skutek ugodzenia nożem doznał pokrzywdzony stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci tzw. choroby realnie zagrażającej życiu.

W toku postępowania przesłuchano w charakterze świadka funkcjonariuszy Policji uczestniczących w interwencji oraz osoby znajdujące się mieszkaniu w chwili zdarzenia.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia. Nie znalazły one jednak odzwierciedlenia w zgromadzonym materiale dowodowym, który jednoznacznie wskazuje, że podejrzana działała z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonego.

Poczynione dowody pozwoliły przyjąć, iż podejrzana swoim działaniem dążyła do urzeczywistnienia zamiaru w postaci śmierci pokrzywdzonego. Prokurator uznał, że nie ulega wątpliwości, iż znajdowała się ona pod wpływem alkoholu, była bardzo zdenerwowana i okazywała wzmożoną agresję, niemniej okoliczności te nie mają i nie mogą mieć wpływu na jej odpowiedzialność karną. Kobieta była zdolna do przewidzenia skutków jakie mogą przynieść ugodzenie bardzo ostrym nożem w klatkę piersiową. Znamiennym jest również to, iż z udzieleniem pomocy przybył syn pokrzywdzonego, również to on powiadomił pogotowie ratunkowe. Dla przyjęcia kwalifikacji prawnej czynu istotny jest również fakt, że oskarżona uderzyła pokrzywdzonego w miejsce, gdzie znajdują się newralgiczne dla życia ludzkiego organy - lewa strona klatki piersiowej, tym samym musiała co najmniej godzić się ze skutkiem w postaci śmierci konkubenta.

Kobieta decyzją sądu, na wniosek prokuratora została tymczasowo aresztowana.

Zgodnie z  art. 148 par 1 kk grozi jej kara od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast z art. 156 par 1 pkt. 2 - spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi jej kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Nie ulega wątpliwości, że działanie to jest przejawem przemocy domowej, z tym że w tym przypadku jej sprawcą jest kobieta.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 6 spraw z art. 148 par 1 kk - penalizującego przestępstwo zabójstwa oraz 10 spraw z art. 156 par 1 pkt. 2 /jcz

Zobacz także;
- Rany kłute- diagnozowanie - Są typowym następstwem mechanicznego działania narzędzi ostrokończystych lub kończystych typu bagnet czy widły na tkankę człowieka. Rana kłuta może też powstać od pchnięcia czubkiem noża. W toku śledztwa przedmiotem badania rany tego rodzaju jest w pierwszej kolejności ustalenie narzędzia, od jakiego powstała. W niektórych przypadkach może to nie być łatwe, gdyż rana kłuta może na pierwszy rzut oka przypominać postrzałową. Czytaj więcej..

- Zabójstwo - Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo.. czytaj więcej..

- Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj więcej..

- Przesłuchanie - wybór czasu - Jak zaznaczono to już w innym miejscu, celem przesłuchania jest uzyskanie posiadających wartość dowodową wypowiedzi świadków, oskarżonych oraz biegłych. Osiągnięcie tego celu uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest wybór właściwego czasu przeprowadzenia tej czynności [por: J. Wojtasik, Przesłuchania - wybór miejsca, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, czytaj wiecej..