NA PODPISANYM IN BLANCO CZYSTYM BLANKIECIE SPORZADZIŁ UMOWĘ POŻYCZKI NA 1 MLN ZŁ

Dodano: 2014-03-03

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 64-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 29 marca 2007 roku w Bydgoszczy i Zielonej Górze, po uprzednim wypełnieniu podpisanej przez pokrzywdzonego blankietowo kartki papieru wypełnił ją, niezgodnie z wolą w/w wskazując na zawarcie pomiędzy nim a pokrzywdzonym umowy pożyczki na kwotę 1 000 000 złotych, która nigdy nie została udzielona, a następnie przedkładając ten dokument razem z powództwem o zapłatę przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy oraz Sądem Okręgowym w Zielonej Górze wprowadził w błąd sędziego orzekającego w tej sprawie co do istnienia umowy i rzetelności dokumentu w postaci umowy pożyczki.

Sprawca tym samym usiłował doprowadzić pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez nałożenie na niego na podstawie wyroku nakazowego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 03 października 2007 roku zobowiązania finansowego w wysokości 1 265 000 złotych, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio karanym za umyślne przestępstwo podobne i przed upływem pięciu lat od odbycia orzeczonej za ten czyn kary pozbawienia wolności w wymiarze przekraczającym 6 miesięcy.

W toku śledztwa ustalono, że pokrzywdzony poznał oskarżonego w 2003 roku. W 2004 roku oskarżony zatrudnił pokrzywdzonego w utworzonym w Zielonej Górze Oddziale swojej firmy na stanowisku dyrektora. Oddział spółki miał się zajmować handlem paliwami na lokalnym terenie, jednakże w rzeczywistości nie podjął żadnej działalności gospodarczej. W tym czasie pokrzywdzony dowiedział się, że przez jego grunty, które posiadał w innym województwie ma przechodzić autostrada i w związku z tym może liczyć na dużą kwotę pieniędzy pochodzącą z wykupu tych gruntów przez Skarb Państwa. Pokrzywdzony szacował, iż może otrzymać kwotę około 8 000 000 złotych. O tym fakcie pokrzywdzony poinformował oskarżonego, mówiąc mu również, iż musi konieczne uporządkować księgi wieczyste tych nieruchomości. Oskarżony zaoferował pomoc pokrzywdzonemu przekonując go, iż posiada doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Oskarżony miał udzielić pomocy odpłatnie. Nie została jednakże określona żadna suma, a do samej wypłaty miało dojść po uzyskaniu pieniędzy ze sprzedaży gruntów. Pokrzywdzony chcąc umożliwić oskarżonemu podjecie działań w jego imieniu w tej sprawie, przekazał mu kilkanaście czystych kartek, które zostały podpisane przez niego in blanco. Część tych z kartek oskarżony wykorzystał wysyłając pisma w imieniu pokrzywdzonego w sprawie uregulowania wpisów w księgach wieczystych gruntów.

Pomiędzy pokrzywdzonym a oskarżonym doszło do konfliktu związanego z wzajemnym rozliczeniem za udzieloną pomoc. Oskarżony nie mogąc doczekać się oczekiwanej zapłaty wykorzystał jedną z kartek podpisaną in blanco przez pokrzywdzonego, sporządzając na niej umowę rzekomej pożyczki kwoty 1 000 000 złotych jakiej miał udzielić pokrzywdzonemu. W rzeczywistości oskarżony nigdy nie udzielił pożyczki w tej wysokości.

Oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności. /jcz

Zobacz także;
W Ciekawie..nie tylko o prawie;
- Oszustwo
- Fałszerstwo dokumentu