OSZUSTKA PRZEKLEJAŁA KODY KRESKOWE Z MNIEJ WARTOŚCIOWYCH NA DROŻSZE I W TEN SPOSÓB KUPOWAŁA PRODUKTY PO ZNACZNIE NIŻSZYCH CENACH

Dodano: 2015-12-09

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze - oskarżenie bez przeprowadzania rozprawy) wobec  44-letniej kobiety. Oskarżona w okresie od marca do 15 września 2015 r. co najmniej 17-krotnie doprowadziła do  niekorzystnego rozporządzenia mieniem jeden z zielonogórskich sklepów- dużą hurtownię spożywczą do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd kasjerki co do faktycznej wartości kupowanych  przedmiotów poprzez przeklejanie kodów kreskowych z tańszych produktów na droższe i kupowanie ich w ten sposób znacznie poniżej ich faktycznej wartości.

Jak ustalono oskarżona takim procederem  zakupiła z kodem kreskowym doniczki,  ekspres do kawy , szczoteczki elektryczne  do zębów, nawozy, zabawki, sprzęt agd i inne wartościowe przedmioty. W niektórych przypadkach oskarżona przeklejała cenę z tego samego produktu innej marki, znacznie tańszego na dużo droższy , tak że przy kasie dokonywała zakupu np. tostera  wartości 200 zł za cenę 100 zł.
Oskarżona przyznała się do zarzucanego jej czynu i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze. 

Prokurator wniósł o skazanie jej na karę  6 miesięcy  pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz o nałożenie obowiązku naprawienia szkody pokrzywdzonej w całości.


W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonej za oszustwo grozi kara  od 6 miesięcy  do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz

 

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:


- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.więcej..