SPOTKANIE PROKURATORA Z UCZNIAMI GIMNAZJUM

Dodano: 2016-02-24

 

Zielona Góra. Dnia 10 lutego 2016 roku  w  Gimnazjum nr 1  w Zielonej Górze, odbyło się spotkanie prokurator Doroty Przygrodzkiej z uczniami i wychowawcami klas.

Głównym przedmiotem spotkania było pojęcie mobbingu w szkole, a także problematyka cyberprzemocy oraz tzw. dopalaczy. Prokurator przybliżył  ogólne pojęcie mobbingu, jego rodzaje, a także jakie towarzyszą temu zjawisku zachowania. Niestety mobbing  to nie tylko zjawisko, które dotyczy dorosłych. Tej formy przemocy doświadczają coraz częściej także dzieci -  w szkole, na uczelni czy podczas zabawy. W ostatnich latach w polskich szkołach mobbing stał się bardzo poważnym problemem. Prokurator podkreśliła,  że mobbing może przyjmować rożne postacie. Najprościej mobbing można określić jako wytworzenie się wokół ofiary atmosfery zagrożenia, która ma na celu wyłączenie jej z grupy koleżeńskiej lub z życia społecznego. Wskazała, że do najczęstszych form mobbingu zalicza się:  szykanowanie, izolowanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obmawianie, plotki, ubliżanie, szantaż, przemoc fizyczna - popychanie, bójki, zaczepki, wrogie gesty, rozgłaszanie na temat danej osoby  nieprawdziwych, szkalujących ją  informacji, m.in. zamieszczanie wulgarnych komentarzy np. na portalach społecznościowych.

Podczas prelekcji Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze starała się uświadomić młodzież jakie mają prawa, jak mogą się bronić przed mobbingiem,  ale również co grozi za  przejawianie takich zachowań wobec innych.  Omówiona została ponadto  kwestia odpowiedzialności nieletnich przed sądem.

Prokurator podkreśliła, że nikt nie ma prawa krzywdzić innych, na takie zachowania należy reagować. Zawsze należy w takich sytuacjach zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego, wychowawcy czy rodzica.
Niestety ograniczony czas uniemożliwił omówienie w szerszym kontekście problematyki cyberprzemocy oraz tzw. dopalaczy./ep

Zdjęcia ze spotkania - http://www.gimnazjum1zgora.eu/