49-LATEK WYŁUDZIŁ W AMBASADZIE POLSKIEJ PASZPORT NA SKRADZIONY DOWÓD OSOBISTY I POSŁUŻYŁ SIĘ NIM NA LOTNISKU
Dodano: 2017-02-07
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony przywłaszczył sobie dokument w postaci polskiego dowodu osobistego wystawionego na dane ustalonego mężczyzny , a następnie w okresie od 3 października do 25 listopada 2014 r. w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie posłużył się jako własnym cudzym dowodem osobistym, który wcześniej przywłaszczył.
Jak ustalono oskarżony podstępnie wprowadził w błąd funkcjonariusza publicznego i wyłudził poświadczenie nieprawdy w postaci polskiego paszportu w ten sposób, że wypełnił wniosek na dane osoby widniejącej na skradzionym dowodzie osobistym. Nadto oskarżony podrobił w Wydziale Konsularnym podpis osoby , do której należał dowód osobisty.
Z kolei w dniu 3 lipca 2016 r. na lotnisku w Warszawie, po przylocie z Londynu pod konwojem brytyjskiej policji w ramach przekazania stronie polskiej potwierdził osobiście podczas kontroli paszportowej dane znajdujące się w okazanym przez funkcjonariuszy brytyjskiej policji, wyłudzonym wcześniej w Ambasadzie Polskiej w Londynie paszporcie.
Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Fałszerstwo dokumentu
Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu.
więcej
Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy
Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości. więcej..
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160755374