UDZIAŁ PROKURATORA W MIĘDZYNARODOWYM FORUM „PRZEMOCY DOMOWEJ - JEDNYM GŁOSEM MÓWIMY NIE"

Dodano: 2010-12-14

Zielona Góra - Gorzów Wlkp. W dniu 8 grudnia 2010 roku w Gorzowie Wlkp. odbyło się Międzynarodowe forum "Przemocy domowej - jednym głosem mówimy NIE" pod patronatem Wojewody Lubuskiego, w którym uczestniczyła prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze - Natalia Laber.

Forum zostało zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Fundacją "Contra Crimen", w ramach realizacji Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań 'Razem bezpieczniej", przy wsparciu finansowemu Wojewody Lubuskiego.

W Forum wzięli udział przedstawiciele instytucji, służb i organizacji mających kontakt z przypadkami przemocy w rodzinie w woj. lubuskim - policji, sądów, prokuratur, służb, organizacji na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej i pomoc jej ofiarom, wypracowanie mechanizmów współpracy pomiędzy nimi, a także wymiana doświadczeń i prezentacja "dobrych praktyk".

Program wykładów Międzynarodowego Forum "Przemoc w rodzinie- jednym głosem mówimy NIE" w Gorzowie Wlkp. był bardzo bogaty.

Do udziału w Forum zaproszono m.in. Katrin Gasner z Prezydium Policji we Frankfurcie n/O, która w swoim wystąpieniu omówiła doświadczenia Policji niemieckiej we współpracy interdyscyplinarnej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Szczególnie interesujący był wykład Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Gorzowie Wlkp. - prokurator Małgorzaty Burzyńskiej, która przedstawiła prawne aspekty zwalczania przemocy w rodzinie w kontekście nowelizacji Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, podkreślając znaczenie nowych środków izolacji sprawcy od pokrzywdzonych w postępowaniu cywilnym, karnym - na etapie postępowania przygotowawczego oraz po zakończeniu postępowania karnego.

Małgorzata Krasowska- Marczyk z Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego określiła rolę pomocy społecznej i instytucji Opieki Zdrowotnej w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i pomocy jej ofiarom.

Jerzy Tejchert - Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zapoznał zebranych z realizacją zadań samorządu województwa w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wskazał i omówił m.in. cele strategiczne samorządu tj. przeciwdziałanie problemom alkoholowym, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz rozwijanie współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się tą problematyką.

Kolejnym punktem Forum było wystąpienie przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy przybliżyli procedury Policji pn. "Niebieskie Karty" oraz omówili przedsięwzięcia Policji Lubuskiej w zwalczaniu i zapobieganiu przemocy w rodzinie.

Z kolei kompetencje kuratora w tym zakresie omówiła Teresa Borucka-Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.

Następnie głos zabrał Roman Sondej - Lubuski Kurator Oświaty, który przedstawił zadania placówek oświatowych w rozpoznawaniu przypadków przemocy w rodzinie i ochrony jej ofiar.

Część wykładową zakończyło wystąpienie Małgorzaty Barskiej reprezentującej Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Baba" w Zielonej Górze, w którym omówiła cele, działalność i osiągnięcia Stowarzyszenia w zakresie niesienia realnej pomocy kobietom i dzieciom będącymi ofiarami przemocy domowej.

Ostatnim punktem Forum było wręczenie nagród laureatom konkursu na prezentację multimedialną "Przemocy w rodzinie-jednym głosem mówimy NIE".

Dzięki uprzejmości organizatorów każdy z uczestników otrzymał materiały pomocnicze, które będą dostępne w bibliotece Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze :płytę CD z zapisem elektronicznym treści wykładów, ulotkę zrealizowaną przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pt. "Przemoc w rodzinie", informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów - "Czy tylko sąd rozstrzygnie w sporze?", "Mediacja i sądownictwo polubowne"; informator dla pokrzywdzonego -"Zostałem pokrzywdzony przestępstwem i co dalej".

Spotkanie było ważnym forum wymiany doświadczeń instytucji państwowych, samorządowych i organizacji społecznych w walce z tą patologią społeczną. Wskazuje też, że choć każdy z uczestników forum zajmuje się różnymi aspektami przemocy domowej to wszyscy jej uczestnicy rzeczywiście, jednym głosem mówią NIE przemocy domowej.