UDZIAŁ PROKURATORA W MIĘDZYNARODOWYM FORUM „PRZEMOCY DOMOWEJ - JEDNYM GŁOSEM MÓWIMY NIE"
Dodano: 2010-12-14
Zielona Góra - Gorzów Wlkp. W dniu 8 grudnia 2010 roku w Gorzowie Wlkp. odbyło się Międzynarodowe forum "Przemocy domowej - jednym głosem mówimy NIE" pod patronatem Wojewody Lubuskiego, w którym uczestniczyła prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze - Natalia Laber.
Forum zostało zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Fundacją "Contra Crimen", w ramach realizacji Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań 'Razem bezpieczniej", przy wsparciu finansowemu Wojewody Lubuskiego.
W Forum wzięli udział przedstawiciele instytucji, służb i organizacji mających kontakt z przypadkami przemocy w rodzinie w woj. lubuskim - policji, sądów, prokuratur, służb, organizacji na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej i pomoc jej ofiarom, wypracowanie mechanizmów współpracy pomiędzy nimi, a także wymiana doświadczeń i prezentacja "dobrych praktyk".
Program wykładów Międzynarodowego Forum "Przemoc w rodzinie- jednym głosem mówimy NIE" w Gorzowie Wlkp. był bardzo bogaty.
Do udziału w Forum zaproszono m.in. Katrin Gasner z Prezydium Policji we Frankfurcie n/O, która w swoim wystąpieniu omówiła doświadczenia Policji niemieckiej we współpracy interdyscyplinarnej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Szczególnie interesujący był wykład Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Gorzowie Wlkp. - prokurator Małgorzaty Burzyńskiej, która przedstawiła prawne aspekty zwalczania przemocy w rodzinie w kontekście nowelizacji Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, podkreślając znaczenie nowych środków izolacji sprawcy od pokrzywdzonych w postępowaniu cywilnym, karnym - na etapie postępowania przygotowawczego oraz po zakończeniu postępowania karnego.
Małgorzata Krasowska- Marczyk z Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego określiła rolę pomocy społecznej i instytucji Opieki Zdrowotnej w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i pomocy jej ofiarom.
Jerzy Tejchert - Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zapoznał zebranych z realizacją zadań samorządu województwa w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wskazał i omówił m.in. cele strategiczne samorządu tj. przeciwdziałanie problemom alkoholowym, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz rozwijanie współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się tą problematyką.
Kolejnym punktem Forum było wystąpienie przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy przybliżyli procedury Policji pn. "Niebieskie Karty" oraz omówili przedsięwzięcia Policji Lubuskiej w zwalczaniu i zapobieganiu przemocy w rodzinie.
Z kolei kompetencje kuratora w tym zakresie omówiła Teresa Borucka-Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.
Następnie głos zabrał Roman Sondej - Lubuski Kurator Oświaty, który przedstawił zadania placówek oświatowych w rozpoznawaniu przypadków przemocy w rodzinie i ochrony jej ofiar.
Część wykładową zakończyło wystąpienie Małgorzaty Barskiej reprezentującej Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Baba" w Zielonej Górze, w którym omówiła cele, działalność i osiągnięcia Stowarzyszenia w zakresie niesienia realnej pomocy kobietom i dzieciom będącymi ofiarami przemocy domowej.
Ostatnim punktem Forum było wręczenie nagród laureatom konkursu na prezentację multimedialną "Przemocy w rodzinie-jednym głosem mówimy NIE".
Dzięki uprzejmości organizatorów każdy z uczestników otrzymał materiały pomocnicze, które będą dostępne w bibliotece Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze :płytę CD z zapisem elektronicznym treści wykładów, ulotkę zrealizowaną przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pt. "Przemoc w rodzinie", informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów - "Czy tylko sąd rozstrzygnie w sporze?", "Mediacja i sądownictwo polubowne"; informator dla pokrzywdzonego -"Zostałem pokrzywdzony przestępstwem i co dalej".
Spotkanie było ważnym forum wymiany doświadczeń instytucji państwowych, samorządowych i organizacji społecznych w walce z tą patologią społeczną. Wskazuje też, że choć każdy z uczestników forum zajmuje się różnymi aspektami przemocy domowej to wszyscy jej uczestnicy rzeczywiście, jednym głosem mówią NIE przemocy domowej.
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160804532