BEZ WYMAGANEGO ZEZWOLENIA PODJĄŁ DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PROWADZENIA HURTOWNI FARMACEUTYCZNEJ
Dodano: 2011-12-07
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 45-letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że w okresie od dnia 21 grudnia 2009 roku do dnia 28 kwietnia 2010 roku w Zielonej Górze, czterokrotnie, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, bez wymaganego zezwolenia podjął działalność w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej poprzez dokonanie hurtowej sprzedaży leków innej firmie na podstawie 4 faktur VAT.
Zgodnie z treścią ustawy prawo farmaceutyczne, apteki mogą dokonywać sprzedaży produktów leczniczych wyłącznie osobom fizycznym - pacjentom. Każda sprzedaż produktów leczniczych (bez względu na ich ilość) podmiotom nie będącym osobami fizycznymi jest obrotem hurtowym. Prowadzenie obrotu hurtowego zarezerwowane jest między innymi dla hurtowni farmaceutycznych. Apteka nie może prowadzić obrotu hurtowego.
Jak ustalono oskarżony pełni funkcję pełnomocnika w jednej z zielonogórskich spółek. W w/w okresie podjął decyzję o dokonaniu przez aptekę należącą do spółki sprzedaży produktów leczniczych dla hurtowni farmaceutycznej z innego miasta. Na okoliczność tą wystawiono 4 faktury VAT w 2009 i 2010 r.
Działanie to przybrało rozmiar obrotu hurtowego - hurtowni farmaceutycznej.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Oświadczył m.in., iż spółka, której jest pełnomocnikiem poniosła już konsekwencje wynikające z prawa administracyjnego. Nie powinien więc ponosić podwójnej odpowiedzialności - karnej i administracyjnej.
Prokurator uznał, iż interpretację przepisów przedstawioną przez oskarżonego uznać należy za błędną i stanowiącą przyjętą przez podejrzanego linię obrony, ponieważ jest ona sprzeczna z brzmieniem ustawy prawo farmaceutyczne, które stanowią czym jest obrót hurtowy.
Ponad wszelką wątpliwość działalność zielonogórskiej spółki nie może być porównana do prowadzenia składu celnego ani składu konsygnacyjnego. Składem celnym jest miejsce uznane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Z kolei składem konsygnacyjnym jest obiekt magazynowy przedsiębiorstwa handlowego lub spedycyjnego, w którym przechowuje się towary będące własnością dostawcy, przeznaczone do wysyłki na adres wskazany przez ich właściciela i w jego imieniu. Z powyższego wynika, iż składy celne i składy konsygnacyjne nie prowadzą sprzedaży produktów leczniczych. Do prowadzenia sprzedaży uprawnione są wyłącznie apteki (sprzedaż detaliczna) i hurtownie farmaceutyczne (sprzedaż hurtowa). Poniesienie odpowiedzialności administracyjnej za określone zachowanie nie wyklucza poniesienia odpowiedzialności karnej.
Zgodnie z przepisami ustawy prawo farmaceutyczne oskarżony podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2./jcz
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160833282