AKT OSKARŻENIA WOBEC KOLEJNYCH 7 UCZESTNIKÓW ZAMIESZEK ZIELONOGÓRSKICH

Dodano: 2011-12-30

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 7 osobom:6 mężczyznom i 1 kobiecie - kibicom klubu żużlowego. Oskarżeni w dniu 3 października 2011 r. w Zielonej Górze, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zakłócając ład i porządek publiczny brali czynny udział w zbiegowisku wielu osób wiedząc, że jego uczestnicy dopuszczają się gwałtownego zamachu na mienie oraz na funkcjonariuszy policji, polegających na zabezpieczeniu miejsca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszej strony internetowej podczas ustalania przez prokuraturę kolejnych faktów, jakie miały miejsce podczas zielonogórskich zamieszek.

Jak ustalono, w nocy z 02/03 października 2011r., na parkingu koło Palmiarni w Zielonej Górze odbywała się impreza z okazji zdobycia tytułu mistrza Polski, przez klub żużlowy "Falubaz Zielona Góra" w ekstralidze żużlowej.

W międzyczasie, nie oznakowany radiowóz policyjny, biorący udział w zabezpieczeniu imprezy, kierowany przez funkcjonariusza Policji, potrącił przebiegającego przez jezdnię, poza przejściem dla pieszych, kibica, w wyniku czego poniósł on śmierć na miejscu.

W tym samym czasie, to jest w późnych godzinach nocnych, w dniu 03 października 2011r, na ulicy Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze, zaczęły gromadzić się osoby wracające z fety.

Niektóre z tych osób podchodziły do ciała leżącego mężczyzny, kładąc na jego ciele szaliki klubu żużlowego "Falubaz" oraz paląc świeczki. Następnie osoby te skierowały się do funkcjonariuszy Policji, którzy usiłowali zabezpieczyć miejsce zdarzenia, używając wobec nich słów wulgarnych, nie stosowali się do poleceń opuszczenia miejsca zdarzenia. Większość z tych osób znajdowała się w stanie upojenia alkoholowego.

Z czasem agresja gromadzących się osób nasilała się. Osoby prowokowały funkcjonariuszy swym zachowaniem, wznosząc okrzyki i hasła obraźliwe i wulgarne pod ich adresem, nie reagowały na wezwania policji do opuszczenia miejsca zdarzenia, w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Po przyjeździe dodatkowych oddziałów Policji, których zadaniem było nie dopuszczenie do zatarcia śladów związanych z wypadkiem, a tym samym zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, doszło do zamieszek, w wyniku których osoby będące w zbiegowisku atakowały funkcjonariuszy Policji poprzez rzucanie w ich kierunku kawałków betonowych płyt chodnikowych, butelek, puszek po piwie, atakowania ich bezpośrednio, kopiąc i bijąc funkcjonariuszy rękoma, kopiąc młodą funkcjonariuszkę po całym ciele, w tym po głowie .Uczestnicy zamieszek nawoływali inne osoby do ataków na Policję i niszczenia mienia. Napastnicy wyrywali też kawałki drewnianego ogrodzenia pobliskiej Palmiarni, a także metalowe elementy, którymi rzucali oraz bezpośrednio atakowali Policję oraz mienie na pobliskich stacjach benzynowych . Osoby te uszkodziły szereg radiowozów Policyjnych, a także mienie prywatne, poprzez uszkadzanie dystrybutorów na stacjach benzynowych, demolując szereg samochodów osobowych w pobliskim w salonie samochodowym, a także innych, zaparkowanych samochodów prywatnych, w tym samochody pracowników ochrony stacji. Zniszczono również ubiór służbowy funkcjonariuszy, w tym kaski ochronne.

W wyniku powyższego powstały znaczne straty finansowe. Szereg funkcjonariuszy Policji odniosło obrażenia ciała.

Jak oszacowano w zamieszkach wzięło udział wiele osób, z czego udział co najmniej 50 osób był czynny i aktywny.

Rozruchy przeniosły się następnie w okolice Komisariatu I Policji w Zielonej Górze oraz na parking SPPP przy ul. Batorego w Zielonej Górze, gdzie demolowano Komisariat I Policji oraz samochody na policyjnym parkingu.

Wśród osób atakujących i agresywnych, znajdowały się osoby objęte aktem oskarżenia Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze.

Pierwszemu z oskarżonych - trzydziestoośmiolatkowi zarzucono, że brał czynny udział w zbiegowisku publicznym oraz dokonał czynnej napaści na funkcjonariusza policji m.in. atakując rękoma funkcjonariuszy tworzących tzw. tyralierę, a jednego z funkcjonariuszy, kopnął w nogę. Mężczyzna ten znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie inne osoby kopały funkcjonariuszkę Policji. Wobec agresywnego sprawcy użyto pałki służbowej. Następnie 38-latek udał się w stronę Komisariatu I Policji w Zielonej Górze, gdzie wraz z innymi osobami uczestniczył w zbiegowisku wielu osób, które niszczyło Komisariat I Policji w Zielonej Górze.

Jak ustalono, ten sam sprawca w dniu 11 września 2011r w Zielonej Górze, nie zastosował się do orzeczonego prawomocnie wyrokiem Sądu Rejonowego w Toruniu, środka karnego w postaci zobowiązania do stawiennictwa we właściwej jednostce Policji, ze względu na miejsce zamieszkania, w czasie trwania imprezy masowej, co do której orzeczono zakaz.

W międzyczasie drugi z oskarżonych 17-letni kibic wraz ze swoją 19-letnią dziewczyną atakowali Policjantów, rzucając w nich wielokrotnie( z zeznań świadków wynika, że co najmniej dwudziestokrotnie) kawałkami płyt chodnikowych, butelkami, kamieniami. Kobieta rzuciła w stronę funkcjonariuszy kawałkiem płyty chodnikowej, po czym podawała wielokrotnie kawałki polbrukowych płyt, porozrzucane butelki oraz kamienie, innym czynnym uczestnikom zamieszek, w tym swojemu chłopakowi.

Kolejni trzej oskarżeni uczestnicząc w zbiegowisku znieważali wraz z innymi osobami słowami wulgarnymi powszechnie uznanymi za obelżywe funkcjonariuszy Policji.

W tym samym czasie, ostatni z oskarżonych 29-letni mężczyzna, uszkodził trzy dystrybutory na stacji paliw, wybijając szyby zabezpieczające oświetlacze oraz pistolety i obudowy metalowe, na łączną sumę strat 11.647,60 zł, na szkodę stacji paliw, a także poprzez kopanie w nadwozie i uderzanie myjką do czyszczenia w szybę przednią pojazdu, dokonał uszkodzenia samochodu osobowego marki Audi A3, w kwocie 1570, zł na szkodę właściciela pojazdu.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym. Złożyli wnioski o dobrowolne poddania się karze. Biorąc pod uwagę zebrane w sprawie dowody, w tym zeznania bezpośrednich świadków zdarzenia, atakowanych funkcjonariuszy Policji, a także innych osób, filmy z nagrań monitoringu stacji paliw, a także w oparciu o wyjaśnienia samych podejrzanych, prokurator uznał, iż sprawstwo oskarżonych nie budzi wątpliwości.

Prokurator wniósł o skazanie oskarżonych na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 2 lat , z warunkowym zawieszeniem wykonania tych kar na okres 5 lat próby, orzeczenie stosownych nawiązek, dozór kuratora oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości./jcz


zobacz także:
- poprzednie informacje z Aktualności:
- KOLEJNE ZATRZYMANIA W SPRAWIE ZIELONOGÓRSKICH ZAMIESZEK. PIERWSZE AKTY OSKARŻENIA
- NIEDZIELNE ZAMIESZKI.ŚLEDZTWO PROKURATURY- KOLEJNE ZATRZYMANIA I ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE - NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
- NIEDZIELNE ZAMIESZKI.ŚLEDZTWO PROKURATURY- NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
- NIEDZIELNE ZAMIESZKI. ŚLEDZTWO PROKURATURY