POLITYKA KARNA PROKURATURY WOBEC SPRAWCÓW ZNĘCANIA SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI

Dodano: 2012-11-15

W dniu dzisiejszym, tj. 15.11.2012, Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze - Robert Kmieciak wziął udział w audycji Radia Zachód nt. Dlaczego ludzie znęcają się nad zwierzętami? Przyczynkiem do spotkania była zwiększona w ostatnim czasie ilość publikacji medialnych poruszających kwestie okrucieństwa wobec zwierząt oraz  polityka karna wobec sprawców tych przestępstw - w opinii wielu słuchaczy zbyt łagodna.  

Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze w rozmowie ze słuchaczami wyjaśnił kwestię odpowiedzialności karnej wobec sprawców dopuszczających się znęcania nad zwierzętami - m.in. wskazując sprawy, w których sądy przychyliły się do wniosku prokuratora o zastosowanie kary bezwzględnego pozbawienia wolności oraz wskazał politykę Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze w tym zakresie. (Warto zwrócić uwagę, że działania Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze są konsekwencją polityki karnej zakreślonej przez Prokuratora Okręgowego w Zielona Górze dla wszystkich prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego. Przykładem troski prokuratorów naszego okręgu było wniesienie w ostatnim czasie apelacji Prokuratora Rejonowego we Wschowie od bulwersującego wyroku Sądu Rejonowego uniewinniającego mężczyznę, który wyrzucił psa przez okno. O sprawie pisaliśmy w artykule: Wyrok uniewinniający dla mężczyzny, który wyrzucił psa przez okno - prokurator wniósł apelację).  

Prokurator Kmieciak wskazał jednocześnie słuchaczom sposób złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oraz zapewnił, że polityka karna realizowana przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze ma za zadanie przede wszystkim zapobieżeniu bezwzględnemu i okrutnemu traktowaniu zwierząt oraz ukaranie sprawców.  

Przypomnijmy:
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt, kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jednocześnie sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo znęcania się ze szczególnym okrucieństwem orzeka, tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10. Sąd może nadto orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa, a także zasądzić nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd./APa