MOŁDAWSKI ADWOKAT WRĘCZYŁ 10 EURO ŁAPÓWKI FUNKCJONARIUSZOWI POLICJI

Dodano: 2013-01-10

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37-letniemu mężczyźnie, posiadającemu obywatelstwo mołdawsko - rumuńskie, z zawodu adwokatowi. Oskarżony w dniu 24 listopada 2012 roku w Zielonej Górze na Trasie Północnej, podczas kontroli drogowej samochodu , którym kierował udzielił korzyści majątkowej w kwocie 10 EURO funkcjonariuszowi policji w celu skłonienia go do naruszenia przepisów prawa, odstąpienia od kontroli drogowej i umożliwienia dalszej jazdy pojazdem.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Prokurator wniósł o skazanie go bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie oskarżonemu kary 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby oraz karę grzywny.

W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd obcokrajowcowi grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. /jcz


ZOBACZ TAKŻE;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

Łapówka, upominek, napiwek? -Kiedyś odróżnienie było znacznie prostsze. Jeżeli zachowanie się człowieka wypełniało znamiona czynu zabronionego przez normy prawa karnego, ale jednocześnie mieściło się ramach społecznie akceptowanego zwyczaju czyn nie stanowił przestępstwa. Na tej zasadzie nikogo nie raziło wręczenie upominku dyrektorowi szkoły przez przedstawicieli samorządu rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego czy ordynatorowi szpitala po szczęśliwym zakończeniu leczenia. Dzisiaj nie wszyscy już chcą akceptować takie zachowania bez zastrzeżeń. Padają propozycje zakazu przyjmowania przez osoby publiczne jakichkolwiek upominków.czytaj więcej..

Wyrok bez rozprawy -Całe dziesiątki lat polscy widzowie amerykańskich filmów kryminalnych intrygowani byli specyficznym dla tego kraju sposobem orzekania w sprawach karnych - ugodą pomiędzy prokuratorem a przyszłym oskarżonym. Niezależnie od różnorakich zastrzeżeń podnoszonych pod adresem takiego sposobu kończenia śledztwa, jednemu nie można było zaprzeczyć: nawet najbardziej skomplikowane sprawy kończyły się znacznie szybciej i były mniej kosztownie niż wynikało to z polskich doświadczeń.czytaj więcej..