OSZUST RECYDYWISTA KORZYSTAŁ Z USŁUG HOTELOWYCH, ZA KTÓRE NIE ZAPŁACIŁ
Dodano: 2013-08-07
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 4 do 9 maja 2011 roku w Zielonej Górze, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pracowników jednego z zielonogórskich hoteli co do zamiaru zapłaty za usługę hotelową doprowadził ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 1728 zł, przy czym zarzucanego mu czynu dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie go na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody w całości.
Mężczyzna za popełnione przestępstwo będzie odpowiadał z aresztu, gdzie odbywa karę do innej sprawy.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd, w związku z tym że sprawca działał w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 551 spraw z art. 286 par 1 kk - oszustwa./jcz
zobacz także:
-w Ciekawie..nie tylko o prawie;
-Oszustwo- Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. czytaj wiecej..
- Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.czytaj więcej..
- Wyrok bez rozprawy - Całe dziesiątki lat polscy widzowie amerykańskich filmów kryminalnych intrygowani byli specyficznym dla tego kraju sposobem orzekania w sprawach karnych - ugodą pomiędzy prokuratorem a przyszłym oskarżonym. Niezależnie od różnorakich zastrzeżeń podnoszonych pod adresem takiego sposobu kończenia śledztwa, jednemu nie można było zaprzeczyć: nawet najbardziej skomplikowane sprawy kończyły się znacznie szybciej i były mniej kosztownie niż wynikało to z polskich doświadczeń.czytaj więcej..
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160843048