FAŁSZYWIE ZEZNAŁA ABY OBWINIONY UNIKNĄŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ
Dodano: 2013-08-12
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 68-letniej kobiecie. Oskarżona w dniu 24 stycznia 2013 r. w Zielonej Górze, po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej, złożyła nieprawdziwe zeznania mające służyć za dowód w sprawie Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.
Jak ustalono kobieta podała, iż to ona kierowała w dniu 4 lipca 2012 r. w miejscowości Świdnica jako kierująca samochodem osobowym m-ki VW, gdy w rzeczywistości jechał nim obwiniony w postępowaniu ustalony mężczyzna - członek jej rodziny.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
Oskarżonej za składanie fałszywych zeznań grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 71 spraw z art. 233 par 1 kk -składania fałszywych zeznań, mających służyć za dowód w sprawie. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
-Fałszywe samooskarżenie się
Przyznanie się od zawsze było "królową dowodów". Także we współczesnym procesie karnym posiada ogromne znaczenie, a osoba przyznająca się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa może liczyć na spore profity, zwłaszcza jeżeli przy tej okazji powie więcej i nie tylko o sobie. Szczere przyznanie się do winy znacznie ułatwia wyjaśnienie sprawy. W wielu przypadkach tylko podejrzany zna szczegółowo okoliczności czynu, motywy swojego postępowania, miejsce ukrycia narzędzi przestępstwa, łupu, paserów czy wspólników. Bez tej wiedzy cele postępowania często mogą być zrealizowane tylko połowicznie. czytaj więcej..
Fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego.czytaj wiecej..
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160840200