2 MĘŻCZYŹNI PODEJRZANI O KRADZIEŻE Z WŁAMANIEM TRAFILI DO ARESZTU

Dodano: 2013-12-13

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 2 mężczyzn w wieku 35 i 23 lat. Trzem podejrzanym zarzucono, że w dniu okresie od 4 do 6 grudnia 2013 r. dokonali włamań do pomieszczeń gospodarczych oraz sklepu w Żarach i Lutynce, skąd dokonali kradzieży mienia w postaci artykułów spożywczych oraz narzędzi o łącznej wartości ok. 16 tys. zł.

W wyniku podjętych czynności sprawcy zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzuty kradzieży z włamaniem.

Jak ustalono jeden ze sprawców zarzucanych mu czynów dopuścił się w warunkach multirecydywy - art. 64 par. 2 kk i jeden w warunkach recydywy podstawowej z art. 64 § 1 k.k.

W ostatnich dniach sąd uwzględnij wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy wobec 2 mężczyzn. Natomiast co do trzeciego z podejrzanych, 25-letniego mężczyzny, prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Sprawcom grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 Mężczyźnie dokonującemu przestępstwa w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Warto zwrócić uwagę, że corocznie w okresie przedświątecznym nasilają się włamania do obiektów handlowych. Policja i Prokuratura podejmują działania, aby zjawisku temu się przeciwstawić./jcz

zobacz także;

w Ciekawie..nie tylko o prawie;

- Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj wiecej..

- Dozór Policji - Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo czytaj wiecej..

- Recydywa "Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. czytaj więcej...