WYSŁAŁA FAŁSZYWY DOKUMENT ZAPŁATY ZA KITKĘ WŁOSÓW NATURALNYCH

Dodano: 2014-01-02

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32 letniej kobiecie, która w dniu 07 maja 2013 r. w Żarach działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zamówiła telefonicznie kitkę włosów naturalnych a następnie przesłała mailem sfałszowane potwierdzenie wpłaty za te włosy, doprowadzając pokrzywdzoną firmę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 890 zł.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżona zamówiła telefonicznie w firmie z Gdyni kitkę włosów naturalnych przerobionych metodą micro-ring. Właściciel tej firmy, gdy uzyskał zeskanowane potwierdzenie zapłaty, zrealizował zamówienie, wysyłając zakupiony towar wraz z kosztami przesyłki.

Jednakże, po 5 dniach pokrzywdzony nie otrzymał umówionej kwoty pieniędzy i postanowił sprawdzić ten fakt na poczcie. Tam okazało się, że wydrukowany dokument potwierdzający dokonanie zapłaty jest prawdopodobnie podrobiony. Postępowanie przygotowawcze potwierdziło jego przypuszczenie.

Mężczyzna złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2013 r. zarejestrowano 303 sprawy, których przedmiotem były przestępstwa z art. 286 par. 1 kk (doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem - oszustwo).

Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP


Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Oszustwo- Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej