OSZUKAŁA BO POTRZEBOWAŁA PIENIĘDZY NA SWOJE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

Dodano: 2014-02-20

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 letniej kobiecie, która w dniu 27 czerwca 2013 r. w Żarach działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszukała pokrzywdzoną za pośrednictwem portalu internetowego, na którym zamieściła ofertę sprzedaży butów za kwotę 400 zł. Po otrzymaniu od pokrzywdzonej umówionej kwoty pieniędzy, nie przekazała jej sprzedanego obuwia.

W toku dochodzenia ustalono, że oskarżona za pośrednictwem portalu internetowego wystawiła obuwie za kwotę 400 zł. Buty zakupiła pokrzywdzona, po czym ustaliła z oskarżoną kiedy pieniądze prześle na wskazane konto. Sprzedająca potwierdziła fakt otrzymania pieniędzy, po czym jakikolwiek kontakt z nią okazał się niemożliwy, a pokrzywdzona nie otrzymała zakupionego obuwia.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, że nie wysłała pokrzywdzonej zakupionego przez nią towaru, ponieważ znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Ogłoszenie o sprzedaży butów wystawiła tylko po to, by uzyskać środki pieniężne na spłatę zobowiązań.

Za oszustwo skarżonej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Kobieta a przestępstwo
Zacznijmy prowokacyjnym i mocno już nieaktualnym cytatem: "Światem kobiet rządzi eros, a ich zachowanie skupia się na małżeństwie i rodzinie. [...] Światem mężczyzn rządzi logos, toteż ich zainteresowania oscylują wokół rozsądku, wiedzy i wykonywanego zawodu". Opinia zawarta w przytoczonym cytacie streszcza tradycyjne poglądy filozofów, teologów, a nawet dawnej kryminologii na rolę kobiet w społeczeństwie i konsekwencje tej roli w strukturze i nasileniu przestępczości [patrz: B. Hołyst, Kryminologia, Wyd. Praw. LexisNexis, W-wa 2004, s. 525]. Więcej

Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej