ZNĘCAŁA SIĘ NAD SZCZENIAKAMI – PRZEBYWAŁY W ZIMNEJ I CIEMNEJ KOMÓRCE BEZ POŻYWIENIA I WODY,

Dodano: 2014-02-28

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 62-letniej kobiecie, która od 05 października 2013 r. do 09 listopada 2013 r. w Żarach, znęcała się nad należącymi do niej czterema szczeniakami rasy mieszanej poprzez zadawanie im cierpienia w ten sposób, że trzymała je w niewłaściwych warunkach bytowania, w zamkniętej, ciemnej i chłodnej drewnianej komórce, bez odpowiedniego pokarmu i wody.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że kobieta trzymała psa rasy mieszanej wabiącego się "Sara" w drewnianej komórce przy swoim domu.

"Sara" 05 października 2013 r. oszczeniła się i miała cztery szczeniaki.

Oskarżona tylko "Sarę" wypuszczała z komórki i dawała jej pożywienie. Szczeniaki cały czas przebywały w tej ciemnej i zimnej komórce.

Gdy "Sara" przestała karmić szczeniaki, oskarżona nie dawała szczeniakom pożywienia, nie przynosiła wody oraz nie sprzątała komórki z psich odchodów. Nie szczepiła szczeniaków i nie odrobaczała ich.

W dniu 09 listopada 2013 r. sąsiadki oskarżonej zaniepokojone dochodzącym z komórki wyciem psa wezwały funkcjonariuszy Policji. Po otwarciu komórki okazało się, że cztery szczeniaki znajdowały się w bardzo złym stanie. Zostały zabrane przez weterynarza, który stwierdził, że były one odwodnione, zagłodzone, zapchlone i zarobaczone, a ich stan określił jako agonalny.

Pomimo podjętego leczenia dwa szczeniaki zdechły następnego dnia. Dwa pozostałe zostały przekazane do Schroniska dla Zwierząt.

Przesłuchana w toku przeprowadzonego postępowania kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2013 r. zarejestrowano 11 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 35 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt (znęcanie się nad zwierzętami).

Oskarżonej grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do lat 2./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Znęcanie się nad zwierzętami
Dla wielu osób problematyka odpowiedniego traktowania zwierząt ma wciąż znaczenie marginalne. Pokutuje przekonanie, że zwierzęta to istoty którym nie zawsze należy się właściwy szacunek człowieka i pomoc z jego strony. Tymczasem już z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt [Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.] wynika, że zwierzę, jako istota zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga też humanitarnego traktowania przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę. Więcej