KOLEJNYCH 22 KIEROWCÓW ODPOWIE ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Dodano: 2010-08-25

Żary. W dniu wczorajszym, w komunikacie dot. pijanych rowerzystów  informowaliśmy o zmniejszającej się ilości osób kierujących jednośladami znajdujących się pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku prowadzących pojazdy mechaniczne.
W lipcu br. Prokuratura Rejonowa w Żarach skierowała do sądu 22 akty oskarżenia przeciwko kierowcom znajdującym się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. To o 10 mniej niż w tym samym okresie w 2009 roku.

Te poprawiające się, lecz wciąż niezadawalające statystyki mogą być spowodowane wzbudzeniem świadomości i wyczuleniem opinii publicznej na w/w problem. Nadto, wzmożona współpraca Policji, prokuratur oraz sądów doprowadziła do sytuacji, w której osoby dopuszczające się jazdy pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających nie mogą czuć się bezkarne.

Wciąż jednak dochodzi do zdarzeń, w których biorą udział pijani kierowcy. Za niechlubny przykład może posłużyć przypadek 34-letniego mężczyzny. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował przeciwko niemu do sądu akt oskarżenia. Oskarżony w dniu 12 czerwca 2010 roku umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości, mając 2,27 prom. alkoholu we krwi, kierował samochodem, i jadąc z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków panujących na drodze, utracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg, zjechał na lewy pas drogi, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku obrażenia odniósł pasażer pojazdu. Czyn popełniony został w warunkach recydywy, gdyż mężczyzna był już uprzednio karany zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zgodnie w przepisami Kodeksu Karnego, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch./ap

Zobacz także:
- w Precedensach: Bezpieczeństwo w komunikacji/ nietrzeźwość kierującego/ zakaz prowadzenia pojazdów/ cele kary