ZAŻALENIE PROKURATORA NA DECYZJĘ SĄDU

Dodano: 2012-10-31

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 34-letniego mężczyzny. Podejrzany w dniu 25.10.2012 r. podczas wykonywania czynności służbowych na terenie Żar przez funkcjonariusza policji i strażnika miejskiego bez powodu zaczął znieważać ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Nie reagował na polecenia funkcjonariuszy do zachowania zgodnego z prawem w związku z czym przystąpili do jego zatrzymania i doprowadzenia do Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

W trakcie doprowadzenia podejrzany naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza policji i używał wobec niego przemocy w celu zmuszenia go do zaniechania czynności służbowej związanej z doprowadzeniem podejrzanego.

Ponadto w trakcie wprowadzania do budynku komendy podejrzany uderzył głową w szybę drzwi wejściowych powodując jej rozbicie. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, naruszenia nietykalności, użycia przemocy w celu zmuszenia do zaniechania czynności służbowych i zniszczenia mienia przy czym czynów tych dopuścił się w warunkach czynu chuligańskiego a przestępstwa zniszczenia mienia w warunkach recydywy.

Ponadto ustalono, że podejrzany znajdował się w stanie nietrzeźwości 1,61 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i był na warunkowym przedterminowym zwolnieniu.

Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora.

Prokurator nie zgodził się z tą decyzją i wniósł zażalenie./jcz

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Zniewaga funkcjonariusza publicznego -Zniewaga funkcjonariusza publicznego. Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. czytaj więcej..