OBYWATEL UKRAINY DOKONAŁ BEZ ZEZWOLENIA TRANSFERU WEWNĄTRZUNIJNEGO TOWARU O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA W POSTACI UZBROJENIA

Dodano: 2012-12-18

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40-letniemu obywatelowi Ukrainy, który w dniu 19 kwietnia 2012 roku w rejonie miejscowości Olszyna, bez zezwolenia na transfer wewnątrzunijny uzbrojenia, dokonał transferu wewnątrzunijnego z Republiki Federalnej Niemiec przez Rzeczpospolitą Polską, a następnie przez Republikę Słowacką na Węgry, jako miejsca docelowego, towaru o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa w postaci uzbrojenia - części amunicji, tj. specjalnie zaprojektowanych do niej komponentów w postaci metalowych elementów amunicji - łusek kaliber 99 mm, w łącznej liczbie około 312.637 sztuk.

Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a następnie postanowieniem Sądu Rejonowego w Żarach stosowanie tego środka przedłużono o kolejne 3 miesiące, do dnia 19 października 2012 roku. Postanowieniem prokuratora z dnia 5 października 2012 roku uchylono stosowanie ww. środka zapobiegawczego i zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.  

W toku wszczętego i przeprowadzonego postępowania ustalono, że w dniu 19 kwietnia 2012 roku w okolicy miejscowości Olszyna został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej obywatel ukraiński poruszający się samochodem marki Volkswagen LT 35.

W przedziale ładunkowym pojazdu ujawniono 56 kartonów, ważących po około 23 kg, w których znajdowały się worki foliowe wypełnione łuskami kaliber 9 mm, wraz ze spłonkami (szacunkowa liczba łusek - około 322.000 sztuk).

Jak ustalono, mężczyzna nie posiadał stosownego zezwolenia na transfer wewnątrzunijny uzbrojenia.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony otrzymał łuski w Berlinie i miał je dostarczyć, jadąc przez Polskę i Republikę Słowacką, w bliżej nieustalone miejsce na terytorium Węgier.

Przesłuchany kilkakrotnie w charakterze podejrzanego ostatecznie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Złożył równocześnie wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.