WALKA PROKURATURY Z KWITNĄCYM HANDLEM ODZIEŻĄ Z PODROBIONYMI ZNAKAMI TOWAROWYMI

Dodano: 2013-05-28

Żary. Okręg prokuratur okręgu zielonogórskiego składa się z 7 rejonów. Każdy z nich znajduje się w kognicji innej prokuratury rejonowej. Prokuratury te prowadzą sprawy o podobnym zakresie przedmiotowym, jednak niektóre przestępstwa charakterystyczne są dla konkretnych jednostek. W Prokuraturze Rejonowej w Żarach np. obserwuje się zwiększoną ilość przestępstw uregulowanych w przepisach karnych Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej, co związane jest z umiejscowieniem w tamtym rejonie targowiska miejskiego w Łęknicy. Od początku 2013 roku zarejestrowano w tej jednostce 22 sprawy dot. oznaczania towarów podrobionym znakiem towarowym, w celu wprowadzania towaru do obrotu lub dokonywania obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami. 17 z nich dotyczyło osób handlujących właśnie na targowisku miejskim w Łęknicy.  

Prokurator Rejonowy w Żarach skierował w ostatnim czasie 3 akty oskarżenia wobec obywateli Bułgarii. Oskarżył 24-letnia kobietę o to, że w dniu 24 stycznia 2013r. w Łęknicy na targowisku miejskim dokonywała obrotu towarami oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi poprzez wprowadzenie do sprzedaży wyrobów odzieżowych w postaci 6 sztuk kurtek oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, co stanowi wypadek mniejszej wagi.

22-letni mężczyzna odpowie przed sądem za to, że w dniu 9 lutego 2013 r. w Łęknicy, dokonywał obrotu towarami oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi poprzez wprowadzenie do sprzedaży wyrobów odzieżowych w postaci kurtek i bluzy w ilości 35 sztuk oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi których nie miał prawa używać.

Prokurator Rejonowy w Żarach oskarżył również 24-letnią kobietę, która w dniu 9 lutego 2013 r. na targowisku miejskim w Łęknicy dokonywała obrotu towarami oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi w postaci kurtek i bluz w ilości 16 sztuk.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Pouczeni o treści art. 335 § 1 kpk wyrazili zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy na uzgodnione z nimi kary.W przypadku odrzucenia wniosków przez sąd zgodnie z przepisami Ustawy Prawo własności przemysłowej, za oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma się prawa używać w celu wprowadzenia towaru do obrotu lub dokonanie obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, grozi im kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa podlega grzywnie.