NARADA W PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY

Dodano: 2007-09-14

Wczoraj (13.09.07) odbyła się doroczna narada przedstawicieli organów kontroli i ścigania organizowana przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze tym razem gościnnie w siedzibie okręgowego inspektoratu pracy w Zielonej Górze. Poza prokuratorami prokuratury okręgowej w naradzie uczestniczyli przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy, Rejonowej Izby Obrachunkowej, Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, Komendy Wojewódzkiej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Izby Skarbowej, Izby Celnej, Lubuskiego oddziału Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. W toku narady, poza tradycyjna wymiana bieżących informacji dotyczących postępowań karnych, omówiono zmiany wprowadzonej nowo ustawy o państwowej inspekcji pracy oraz nowelizacje kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze omówił między innymi zmiany kodeksu postępowania karnego, które ograniczyły rolę nadzorczą prokuratora nadrzędnego nad postępowaniami karnymi między innymi w sprawach o przestępstwa przeciwko prawom pracownika. Zażalenie na końcowe decyzje merytoryczne wydawane w tych sprawach kierowane są bezpośrednio do sądu. Prokurator omówił także zmiany organizacyjne , które zaszły w ostatnim czasie w Prokuraturze. Podkreślił, że śledztwa prowadzone w sprawach dotyczących wypadków przy pracy i innych przestępstw przeciwko prawom pracowników prowadzone są przez Działy Śledztw Prokuratur Rejonowych. Poważniejsze postępowania są przejmowane do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Okręgowy Inspektor Pracy omawiając przepisy nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy wskazał na nowe zadania, jakie zostały nałożone na inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Zadania te związane są ze zwalczaniem nielegalnego zatrudnienia, które do tej pory realizowane były przez odpowiednie służby wojewodów. Skala zjawiska jest duża. Kontrole pracodawców w tym zakresie wymagają znacznego zaangażowania sił i środków. Przedstawiciele Izby Celnej i Skarbowej oraz Straży Granicznej i Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowali o zbliżającym się czasie przestąpienia Polski do układu Schengen i likwidacji kontroli granicznych. Sytuacja ta może spowodować nowe niepokojące zjawiska. Przede wszystkim chodzi o przywóz do Polski odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz środowisku. Problemem będzie także nielegalny "tranzyt" cudzoziemców przez nasze terytorium, którzy podróżować będą na zachód w celu podjęcia pracy zarobkowej. Uczestnicy spotkania uzgodnili konieczność zorganizowania pod patronatem Prokuratora Okręgowego roboczych narad wszystkich zainteresowanych służb w celu opracowania zasad postępowania w tego typu sprawach.

Rozważone będą kolejne działania w tym kierunku np. powołanie stałego zespołu składającego się z przedstawicieli służb, który rozwiązywałby problemy dotyczące tych spraw jakie z pewnością pojawią się w niedalekiej przyszłości.