MAJÓWKA BEZPIECZNA, ALE LICZNIK ENTUZJASTÓW KIEROWANIA NA PODWÓJNYM GAZIE PRZEKROCZYŁ JUŻ 1000

Dodano: 2012-05-07

Prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji podsumowali kolejny długi weekend na drogach okręgu zielonogórskiego. W ciągu 10 dni "majowego weekendu" miało miejsce 10 wypadków, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym. O zdarzeniu informowaliśmy w artykule pt. "Motocyklista zginął w czołowym zderzeniu z samochodem osobowym". W dniu 03 maja na drodze Świbna - Jasień kierujący motocyklem Suzuki 26-letni mężczyzna, na łuku drogi zjechał na pas ruchu jadącego z przeciwka samochodu osobowego Fiat Brava doprowadzając do czołowego zderzenia.

Jeden ze sprawców weekendowych niebezpiecznych zdarzeń znajdował się pod wpływem alkoholu. Do wypadku z jego udziałem doszło w dniu 02 kwietnia. 17-letni kierujący samochodem osobowym marki Alfa Romeo 156  stracił panowanie nad pojazdem przejechał skrzyżowanie na wprost i uderzył w budynek gospodarczy. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał 16-letni pasażer w postaci złamania lewej ręki.

Jak ustalono 17-latek prowadził samochód nie posiadając do tego uprawnień. Nadto znajdował się w stanie nietrzeźwości (0,53 mg/l).

Wielu wybierających się w podróż nie stroni od alkoholu.
Organy ścigania i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości podzielają niepokój wobec zwiększającego się zjawiska kierowania pojazdami przez pijanych kierowców. Cieszy fakt, że zarówno funkcjonariusze policji, czyli ci, dzięki którym osobom popełniającym przestępstwa prowadzenia "pod wpływem" prokurator może postawić zarzuty, jak i sąd, który wymierza stosowną karę, zauważają, że kwestia nietrzeźwości za kierownicą stanowi poważny - rażący problem społeczny.

Jednak mimo sygnalizowanego problemu, kolejnych akcji organizowanych przez lubuską policję, artykułów umieszczanych na stronie Prokuratury Okręgowej np. Pijani i niebezpieczni - bilans świątecznego weekendu, Kierujący pod wpływem alkoholu i środków odurzających mniej anonimowi, Alkohol, brawura i śmierć standardem lubuskich dróg?, zaostrzonej polityki karnej wobec nietrzeźwych sprawców wypadków drogowych oraz wspólnych kampanii medialnych, problem kierowców prowadzących na podwójnym gazie jest nadal aktualny. W miniony majowy weekend ilość nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję w tym roku na drogach okręgu lubuskiego przekroczyła 1000.

W ciągu ostatnich 10 dni zatrzymano 137 nietrzeźwych kierujących pojazdami.
Problem dotyczy całego okręgu zielonogórskiego, chociaż najbardziej niepokoi bezpieczeństwo na drogach rejonu zielonogórskiego i żarskiego. To tu odnotowano najwięcej zatrzymań nietrzeźwych.
- Prokuratura Rejonowa w Krośnie Odrzańskim - 11
- Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli - 15
- Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie - 14
- Prokuratura Rejonowa we Wschowie - 11
- Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze - 51
- Prokuratura Rejonowa w Żaganiu - 7
- Prokuratura Rejonowa w Żarach - 28

Warto przy tej okazji warto zwrócić uwagę, na fakt, że kwiecień był do tej pory najtragiczniejszym miesiącem na drogach okręgu zielonogórskiego. W 21 wypadkach zginęło 13 osób - to więcej ofiar śmiertelnych niż w całym okresie od stycznia do marca tego roku.

Miniony "weekend" pokazał, że należy przypominać o tym, że uczestnikami ruchu drogowego są nie tylko kierujący samochodami. W wypadkach drogowych w ciągu ostatnich 10 dni ucierpieli także piesi (2 potrącenia), rowerzyści (3), czy motocykliści (2).

W dniu 30 kwietnia w Nowej Soli, kierujący samochodem osobowym marki VW Polo 29-letni mężczyzna wykonując manewr cofania potrącił przechodzących przez jednię pieszych.

W dniu 01 maja w jednej z miejscowości powiatu zielonogórskiego 29-letni kierowca samochodu Volkswagen nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem marki Honda 25-letniemu mężczyźnie. W związku z odniesionymi obrażeniami pokrzywdzony został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze

Natomiast kolejnego dnia w Kożuchowie, doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem 73-letniej rowerzystki. Kobieta z niewyjaśnionych przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu i została potrącona przez jadący z przeciwka samochód osobowy marki Ford Escort. W wyniku zdarzenia rowerzystka doznała obrażeń ciała w postaci złamania lewej ręki

Zaniepokojeni zwiększoną ilością wypadków i niebezpiecznych zachowań prokuratorzy apelują o rozwagę. Alkohol i brawura prowadzą do dramatów. Na skutek wypadku ucierpieć może nie tylko kierujący czy pasażer, ale także inny uczestnik ruchu drogowego. 

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu karnego każdy kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła poważne obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę (zatem od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności)./APa