OSTATNI KWARTAŁ NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO - 121 WYPADKÓW, 23 OFIARY ŚMIERTELNE
Dodano: 2011-10-07
Miniony kwartał, to czas zwiększonej mobilności społeczeństwa, czas wakacyjnych podróży i powrotów. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze w połowie czerwca zaapelował do uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa na drogach.
Wielokrotnie powoływaliśmy się na słowa szefa prokuratur okręgu zielonogórskiego, który w myśl łacińskiej paremii Qui tacet, consentire videtur (Kto milczy, ten zdaje się zgadzać) głośno i zdecydowanie wyrażał sprzeciw wobec sprawców niebezpiecznych, często dramatycznych w skutkach zdarzeń na drogach,osób kierujących pojazdy z nadmierną brawurą, lekkomyślnością, często pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Informowaliśmy o staraniach Prokuratora Okręgowego, który polecił prokuratorom rejonowym prokuratur okręgu zielonogórskiego podjęcie zdecydowanych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców na drogach województwa lubuskiego.
Uczestnicy comiesięcznych narad służbowych zadecydowali, że należy w sposób zdecydowany zaostrzyć politykę karną w stosunku do sprawców wypadków drogowych, których skutkiem jest śmierć jego uczestników, z jeszcze większą atencją podchodzić do zjawiska kierowania pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.
Przejawem zaostrzenia polityki karnej w tym zakresie ma być wskazywane już wcześniej między innymi: częstsze niż dotychczas składanie do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, wnoszenie do sądów o surowszy wymiar kary, z reguły o karę bezwzględnego pozbawienia wolności oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości, wnoszenie środków odwoławczych w przypadkach nieuwzględnienia wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania czy apelacji w każdym przypadku rażącej niewspółmierności orzeczonej kary pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
Za przykład takiego zaostrzonego postępowania była apelacja wniesiona przez prokuratora w sprawie dot. zdarzenia, które miało miejsce w dniu 3 marca 2011 roku. W Sądzie Rejonowym we Wschowie zapadł wyrok wobec 27-letniego mężczyzny w sprawie spowodowania pod wpływem alkoholu wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W zdarzeniu zginęły dwie osoby, a jedna doznała obrażeń stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sąd uznał kierującego za winnego zarzucanego mu czynu i orzekł karę w wymiarze 5 i pół roku pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 lat. Zdaniem prokuratora to kara zbyt łagodna.
Niepokój prokuratorów podzielają sądy, które coraz częściej orzekają wobec nietrzeźwych kierowców podanie wyroku do publicznej wiadomości. Tym bardziej, że dzięki funkcjonowaniu od marca b.r. działu "Wyroki sądowe" środek ten stał się jeszcze bardziej dolegliwy.
Podejmując decyzję o wdrożeniu nowej zakładki szef Prokuratury Okręgowej żywił nadzieję, że podawanie wyroków do publicznej wiadomości stanie się powszechną praktyką i będzie spełniać prewencyjną rolę zakreśloną przez przepisy kodeksu karnego dla tego środka karnego. W ciągu 7 miesięcy funkcjonowania działu, na stronie internetowej prokuratur okręgu zielonogórskiego opublikowaliśmy 105 wyroków - 104 w sprawach o kierowanie pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Ta ilość z jednej strony napawa optymizmem - daje nadzieję, że środek ten stanowić będzie hamulec dla potencjalnych nietrzeźwych sprawców zdarzeń na drogach, nadzieję, że widmo opublikowania danych i wizerunku powstrzyma ich przed siadaniem za kierownicą. Przeraża jednak świadomość, że za każdym wyrokiem kryje się przecież kolejny nietrzeźwy lub odurzony narkotykami kierowca.
Wróćmy jednak do podsumowania minionych 3 miesięcy.
Ogólnopolski problem braku bezpieczeństwa na drogach dotyczy również naszego regionu.
Wciąż główną przyczyną zdarzeń zagrażających życiu podróżnych jest brawura kierujących, niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa oraz kierowanie pod wpływem środków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.
Przypomnijmy, że jak wynika z danych dotyczących okresu od 1 stycznia do maja 2011 roku o blisko 35% wzrosła ilość aktów oskarżenia związanych z popełnianiem przestępstw z art. 178a kk w porównaniu z tym samym okresem w 2010 roku. Obecne dane, dotyczące problematyki wypadków ze skutkiem śmiertelnym wskazują, że kierujących na podwójnym gazie sprawców wypadków drogowych jest mniej.
Zbyt duża prędkość, niedostosowana do warunków i umiejętności, zgubiła na początku lipca dwie osoby. Niezwykle poruszyły nas informacje o dwóch - mających miejsce w ciągu jednego dnia - wyjątkowo tragicznych wypadkach z udziałem jednośladów. W dniu 6 lipca na drodze Krzepielów - Głogów, kierujący motocyklem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w samochód ciężarowy. Na skutek zdarzenia śmierć poniósł motocyklista.
Do podobnego zdarzenia doszło kilka godzin później w miejscowości Małe Drzewce. Kierująca motorowerem 31-letnia kobieta, na łuku drogi również nie opanowała pojazdu i uderzyła w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ciężarowy. W wyniku zderzenia kierująca motorowerem kobieta poniosła śmierć na miejscu, natomiast jej 30-letnia pasażerka doznała ciężkich obrażeń ciała.
W lipcu bieżącego roku na drogach publicznych okręgu zielonogórskiego doszło do 12 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, które pochłonęły tyle samo ofiar.
Po niezwykle tragicznym pierwszym miesiącu wakacji, lubuskie drogi w sierpniu były bardziej przyjazne uczestnikom ruchu. W tym miesiącu doszło do dwóch wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Zmniejszyła się również liczba niebezpiecznych zdarzeń na drogach, a także ilość kierujących pod wpływem alkoholu.
We wrześniu ponownie zwiększyła się ilość zdarzeń zagrażających życiu uczestników ruchu drogowego - 41. Doszło również do 5 tragicznych w skutkach wypadków, w których zginęło 9 osób. Zdecydowana większość - bo 4 - miały miejsce na obszarze działania Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.
Dramatyczna w skutkach okazała się np. podróż 4 osób, których samochód - Peugeot 306 w dniu 07.09.2011 r., na trasie E-30 między miejscowościami Wilkowo oraz Mostki w powiecie świebodzińskim, na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z samochodem osobowym marki Opel Vectra.
W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący samochodem marki Peugeot 306 39-letni mężczyzna oraz 20- i 18-letni pasażerowie tego pojazdu. Trzecia pasażerka - 23-letnia kobieta zmarła po przewiezieniu do szpitala. Pokrzywdzeni byli osobami spokrewnionymi, mieszkańcami Poniatowej oraz leżących w pobliżu Kraczewic. Kierujący i pasażer samochodu Opel Vectra - obywatele Niemiec, lat 41 i 34, zostali odwiezieni do szpitala - ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.
Przykładem innego tragicznego wypadku komunikacyjnego było zdarzenie, do którego doszło w dniu 13 września 2011 roku na drodze S3. Jak ustalono, 84-letnia kobieta, kierująca samochodem osobowym m-ki Renault Twingo, jadąc podporządkowaną drogą - wyjazd na drogę S3, skrzyżowanie z drogą w kierunku miejscowości Kije - nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu drogą S3 samochodowi ciężarowemu marki Volvo, wynikiem czego doszło do zderzenia pojazdów. Samochód ciężarowy uderzył w lewy bok samochodu marki Renault. Kierująca tym pojazdem nie miała żadnych szans - poniosła śmierć na miejscu.
Przyczyną wypadku było niezachowanie ostrożności i nieustąpienie pierwszeństwa jadącemu prawidłowo samochodowi ciężarowemu.
Brawura i alkohol "gubią" kierujących najczęściej.
W dniu 18 września b.r. około godz. 01.30 w nocy, w miejscowości Żaganiec, doszło do kolejnego dramatycznego zdarzenia. Samochód osobowy marki Seat Toledo, którym jechali znajomi: 2 mężczyzn i 3 kobiety, wracający prawdopodobnie z żagańskiego Jarmarku św. Michała, poruszał się z dużą prędkością, wyprzedził jeden ze znajdujących się na drodze pojazdów, a następnie pokonawszy łuk drogi z Żagania do Iłowej wpadł w poślizg i po przejechaniu kilkudziesięciu metrów zjechał na prawe pobocze, a następnie dachował.
Na skutek wypadku jedna z pasażerek pojazdu, 19-letnia kobieta, poniosła śmierć na miejscu zdarzenia. W toku śledztwa ustalono, że żadna z podróżujących Seatem osób nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pasażerowie i kierowca w momencie wypadku powypadali z pojazdu. Przewieziono ich do Szpitala w Żarach.
Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane, tragiczne zdarzenia ostatniego kwartału. Faktycznie miało ich miejsce 19. Zginęły w nich 23 osoby. Z dokonanych ustaleń wynika, że tylko w sierpniu i wrześniu zdarzyły się 24 wypadki, których uczestnikami były osoby z poza okręgu zielonogórskiego - pochłonęły 7 ofiar śmiertelnych.
Zobacz zestawienie ilości wypadków drogowych w okresie lipiec-wrzesień 2011r.
Z powyższego zestawienia wynika, że najmniej bezpieczne są drogi rejonów świebodzińskiego, żagańskiego i nowosolskiego. To tu wypadków drogowych jest najwięcej i jednocześnie pochłaniają największą ilość ofiar. W ostatnim kwartale na terenie działania Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie doszło do 31 zdarzeń, pozbawiających życie 14 osób. Na obszarze Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli miały miejsce 24 wypadki drogowe, w tym 3, które pochłonęły 3 ofiary.
Podobnie w rejonie żagańskim gdzie na 25 wypadków, 2 były ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęły 3 osoby.
Nadużyciem jednak byłoby stwierdzenie, że w pozostałym obszarze okręgu zielonogórskiego wypadki drogowe należą do zjawisk incydentalnych.
Zakrojone na szeroką skalę akcje Policji i apele Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze o zachowanie ostrożności na drogach oraz wstrzemięźliwości alkoholowej uczestników ruchu drogowego będą kontynuowane.
"Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania przez wszystkie kompetentne organy państwa, przez wszystkich uczestników dróg, niepotrzebna śmierć na drodze może dotknąć bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas!!!
"
Nie zgadzajmy się na śmierć na drogach. Kto milczy, ten zdaje się zgadzać.
Przypomnijmy:
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, za chociażby nieumyślnie naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli natomiast następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Spowodowanie takiego wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub ucieczka z miejsca wypadku zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności./APa
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161058179