PIJANI KIEROWCY TO PLAGA POLSKICH DRÓG

Dodano: 2014-01-02

Problem kierujących pod wpływem alkoholu i środków odurzających był wielokrotnie tematem publikacji zamieszczanych na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

W związku z wypadkiem w Kamieniu Pomorskim spowodowanym przez 26-letniego mężczyznę kierującego pod wpływem alkoholu, w którym śmierć poniosło 6 osób, po raz kolejny pojawiła się dyskusja nt. zaostrzenia polityki karnej wobec nietrzeźwych kierowców, a przede wszystkim pijanych sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Uzasadniona wydaje się również debata dot. środków karnych jakie należy stosować wobec nietrzeźwych kierujących, odbierania "dożywotniego" prawa jazdy, większego rygoryzmu, stosowania kar bardziej dotkliwych dla sprawców.

Do równie tragicznego w skutkach wypadku, którego sprawcą był kierujący pod wpływem alkoholu młody mężczyzna, doszło w dniu 25 stycznia 2011 roku w miejscowości Poźrzadło. Kierujący samochodem osobowym marki Audi, wówczas 24-letni mężczyzna, wyjeżdżając z jednego z zajazdów nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo samochodowi ciężarowemu marki MAN. 

Kierowca Audi uderzył w samochód ciężarowy. Na miejscu śmierć poniosło dwóch pasażerów samochodu osobowego, dwie kolejne osoby z tego pojazdu zmarły po przewiezieniu ich do szpitala.

Kierowca został zatrzymany, w chwili zdarzenia miał on 0,70mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim, 24-latek był już wcześniej karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości wyrokiem Sądu Rejonowego w Świebodzinie z lipca 2010 r.

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował wobec mężczyzny do sądu akt oskarżenia. Oskarżony w trakcie pierwszego przesłuchania stwierdził, że nie pamięta nic z przebiegu zdarzenia. Taką samą postawę wymieniony zaprezentował w trakcie kolejnego przesłuchania. Ostatecznie oskarżony przyznał się do zarzucanych mu czynów, odmówił jednak składania wyjaśnień.

W dniu 13 grudnia 2011r. Sąd Rejonowy w Świebodzinie uznał mężczyznę za winnego i wymierzył mu karę łączną 6 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze oraz orzekł na rzecz pokrzywdzonych nawiązki w łącznej kwocie 75.000 zł.

Takie zdarzenia stanowią argumentację dla stosowania przez zielonogórską prokuraturę zaostrzonej polityki karnej. Taką zapowiadali już w 2011 roku prokuratorzy naszego okręgu. 
Informowali wówczas o:
- częstszym niż dotychczas składaniu do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym,
- wnoszeniu do sądów o surowszy wymiar kary, z reguły o karę bezwzględną pozbawienia wolności,
- składaniu do sądów środków odwoławczych w przypadkach nieuwzględnienia wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz
- apelacji w każdym przypadku rażącej niewspółmierności orzeczonej kary pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Przejawem większego rygoryzmu było także kierowanie przez prokuratorów wniosków o podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej prokuratury.

Z tej instytucji korzystało wiele sądów. W 2011 roku na stronie internetowej opublikowaliśmy ok. 200 wyroków, w 2012 - 1200, w 2013 - 800. Blisko 80% stanowili nietrzeźwi kierowcy i kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne.

Akcje "Trzeźwy poranek" organizowane od 2012 roku przez zielonogórską Policję również zwróciły uwagę na problem i mimo początkowych protestów mieszkańców naszego miasta, okazały się skuteczne. Kolejne kontrole drogowe wykazały zmniejszoną liczbę kierujących na "podwójnym gazie". 

Równoczesne współdziałania Policji, sądów i Prokuratury przyniosły oczekiwany skutek.

W prokuraturach okręgu zielonogórskiego od 2011 roku obserwujemy zmniejszoną liczbę postępowań dot. przestępstw z art. 178 a § 1 kodeksu karnego. W 2013 roku zarejestrowano o 378 mniej spraw z tej kategorii niż w 2012, a o 679 mniej niż w 2011 roku.

 

art.



Podejmowane wspólnie przez zielonogórską Prokuraturę i Lubuską Policję działania zyskują coraz większą akceptację społeczną. Zmienia się bowiem społeczna mentalność i brak jest akceptacji dla tego typu zachowań. Jest to wspólny sukces Prokuratury i Lubuskiej Policji, ale także wszystkich użytkowników dróg./APa