EUROPEJSKI ZESPÓŁ ŚLEDCZY DO ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI SAMOCHODOWEJ

Dodano: 2014-01-22

Zielona Góra. Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży samochodów na terytorium Niemiec i Polski. Zorganizowana grupa przestępcza dokonywała tych czynów w latach 2011-2012. W skład grupy wchodziło 14 osób. Byli wśród nich zarówno złodzieje samochodów jak i paserzy kupujący skradzione samochody. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat. Wszyscy sprawcy byli lub są tymczasowo aresztowani. Obecnie jeden z mężczyzn przebywa w areszcie w Niemczech, a inny został aresztowany w Holandii. Sprawcy mieszkający w Polsce opuścili areszt i stosowane są wobec nich zapobiegawcze środki wolnościowe: poręczenia majątkowe, dozory policji zakazy opuszczania kraju.

Grupa w okresie działania dokonała kradzieży ponad 100 samochodów, których wartość wycenia się na około 2.500.000 zł.

Tak duży sukces był możliwy dzięki utworzeniu wspólnej grupy śledczej organów ścigania Niemiec i Polski.

W listopadzie 2013 roku Prokurator Kraju Związkowego Brandenburgii i Prokurator Generalny Rzeczpospolitej Polskiej podpisali umowę o utworzeniu wspólnej grupy śledczej, która w istotnym stopniu ułatwiła współpracę międzynarodową w postępowaniu przygotowawczym skierowanym przeciwko grupie złodziei samochodów.

Postępowanie prowadzone jest zarówno przez Prokuraturę ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości w Kraju Związkowym Brandenburgia i Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Policyjne śledztwo prowadzi Centralne Biuro Śledcze - Wydział w Zielonej Górze, a po stronie niemieckiej Krajowy Urząd Kryminalny, Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.

Praca wspólnej grupy śledczej wspierana jest przez europejski organ policji Europol i organ do spraw współpracy prokuratorskiej Eurojust.

Utworzenie wspólnej grupy śledczej na podstawie odpowiedniego porozumienia europejskiego pozwoliło organom ścigania danego kraju uczestniczyć w czynnościach śledczych drugiego państwa i wykorzystywać zdobytą wiedzę dla postępowania karnego bez konieczności podejmowania- często czasochłonnych- działań w drodze oficjalnej pomocy prawnej.

Prokuratura i Policja oceniają utworzenie wspólnej grupy śledczej - określonej w terminologii wewnątrzwspólnotowej także jako Joint Inwestigation Team ( JIT) - jako kolejny ważny krok w optymalizacji wspólnego zwalczania przestępczości transgranicznej, przede wszystkim w dziedzinie kradzieży pojazdów.

Jest to pierwsze porozumienie między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Polską o utworzeniu wspólnego zespołu śledczego.

Z uwagi na dobro śledztwa przekazanie bardziej szczegółowych informacji na temat stanu sprawy nie jest obecnie możliwe.