SPOTKANIE PROKURATORA OKRĘGOWEGO I KOMENDANTA MIEJSKIEGO POLICJI W ZIELONEJ GÓRZE Z PRZEDSTAWICIELAMI GDDKIA
Dodano: 2016-09-13
Zielona Góra. W dniu dzisiejszym 13.09.2016 r. w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze doszło do spotkania Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze Jarosława Kijowskiego, Komendanta Miejskiego Policji Andrzeja Kostki z przedstawicielami GDDKiA. Tematem spotkania było omówienie wspólnych działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego - przede wszystkim na drodze DK-27, na której w ubiegłą sobotę doszło do śmiertelnego wypadku drogowego..
W okresie wakacyjnym na lubuskich drogach doszło do szeregu wypadków drogowych, w których śmierć poniosło wiele osób.
Nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość i niezachowanie przez uczestników ruchu drogowego często podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Zadaniem prokuratora i policji jest ustalenie podstawowych przyczyn wypadku, ustalenie sprawcy zdarzenia, ale i innych okoliczności które mogły doprowadzić do przedmiotowych zdarzeń, jak również sygnalizowanie instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drogach nowych rozwiązań poprawiających jego poziom.
Na drodze nr K 27 od kilku lat systematycznie wprowadzane są rozwiązania mające na względzie poprawę bezpieczeństwa podróżnych. Wprowadzono m.in. tzw. migające znaki drogowe, wycięto część drzew w pobliżu drogi, położono nowy rodzaj nawierzchni, na drodze znajdują się ograniczenia prędkości do 70 km/h.
Pomiary natężenia ruchu wykonane przez pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze wskazują, że dziennie na odcinku Zielone Góra - Nowogród Bobrzański porusza się średnio ok 9 tys. pojazdów. Niestety badania wskazują także, że kilkadziesiąt procent spośród wszystkich kierujących przekracza dozwoloną prędkość, określoną przez umieszczone na tej drodze znaki drogowe. Najbardziej szokujące jest to, że niektórzy kierujący przekraczają prędkość o 70 lub w skrajnych przypadkach nawet o 100 km/h., a przekroczenie dozwolonej prędkości obok wymuszenia pierwszeństwa przejazdu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych nie tylko na tej drodze, ale w ogóle.
Wstępnie ustalono, że rozważone zostaną takie rozwiązania jak np.: wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości, umieszczenie specjalnych bramownic z informacją o ograniczeniu prędkości, zamontowanie tablic ostrzegających o śliskiej nawierzchni tzw. stacja meteo, umieszczenie fotoradaru w miejscu gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, a także zainicjowanie spotkania z przedstawicielem inspekcji Transportu Drogowego. Policjanci natomiast zapowiedzieli jeszcze częstsze kontrole drogowe i wyciąganie konsekwencji w stosunku do kierujących drastycznie łamiących przepisy i zagrażających innym uczestnikom ruchu drogowego.
Kolejnym efektem spotkania są dodatkowe pomiary natężenia ruchu i prędkości, które zostaną wykonane przez pracowników GDDKiA, a także zaplanowana na 20 września br. komisja w sprawie poprawy bezpieczeństwa. W komisji tej udział wezmą wszyscy uczestnicy spotkania, którzy omówią w terenie - na drodze krajowej 27 - możliwość realizacji nowych pomysłów i wdrożenia ewentualnych rozwiązań.
O postępach w pracach nad zwiększeniem bezpieczeństwa w regionie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. jcz /ms
zdjęcia ze spotkania:
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160774878