DOKONAŁ ROZBOJU NA 49-LETNIEJ KOBIECIE IDĄCEJ ULICĄ – TRAFIŁ DO ARESZTU

Dodano: 2017-02-15

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 19-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że  08.02.2017 r. w Sulechowie,  dokonał rozboju na  49- letniej kobiecie idącej w porze dziennej przez miasto. Sprawca podbiegł do niej  i uderzył ją w twarz, a następnie wyrwał  jej  z rąk torebkę, w której znajdowało się 50 złotych , telefon komórkowy i dokumenty.
 
Sprawca został zatrzymany  11 lutego 2017 roku. W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie przedstawiono mu zarzut popełnienia rozboju. Mężczyzna przyznał się się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Z jego wyjaśnień wynika, że od znajomego otrzymał informację, że pokrzywdzona będzie przy sobie miała dużo pieniędzy pochodzących z utargu z kantoru co okazało się w rzeczywistości nieprawdą. Zaplanował na nią napad, szedł za nią w wybranym momencie w parku  zaatakował.
 
Sprawca na wniosek prokuratora  został przez sąd tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
 
O ewentualnych kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz
 
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Rozbój, rabunek, napad rabunkowy
 Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności.  więcej..

- Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni.więcej..

-