UDERZAŁ MŁOTKIEM W GŁOWĘ POKRZYWDZONEGO - 25 LAT POZBAWIENIA WOLNOŚCI DLA ZABÓJCY

Dodano: 2017-08-09

Zielona Góra - Wydział I Śledczy. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze wyrokiem z 2 czerwca 2017 roku skazał 45-letniego mężczyznę, mieszkańca jednej z miejscowości gm. Iłowa na karę 25 pozbawienia wolności za to, iż w dniu 17 grudnia 2015 r. w miejscu swojego zamieszkania w jednej ze wsi gminy Iłowa, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia 76-letniego pokrzywdzonego, zadał mu wielokrotnie uderzenia młotkiem w głowę powodując u wymienionego obrażenia czaszkowo mózgowe w postaci: licznych ran tłuczonych głowy, licznych podbiegnięć krwawych głowy, stłuczenia mózgu, krwotoku dokomorowego,  złamania kości czaszki, stłuczenia szyi, które to obrażenia spowodowały śmierć pokrzywdzonego.


W dniu 22 listopada 2016 roku Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ww. mężczyźnie.
W toku śledztwa ustalono, iż podejrzany wynajmował pokój swojemu 76-letniemu znajomemu - pokrzywdzonemu. Mężczyźni mieszkali razem w domu jednorodzinnym, gdzie często wspólnie spożywali alkohol. Taka okoliczność miała miejsce również w dniu 17 grudnia 2015 roku.

W toku śledztwa ustalono, iż tego dnia, po libacji alkoholowej, gdy mężczyźni zostali sami, 45-letni (obecnie) sprawca z nieustalonych przyczyn zaatakował leżącego na łóżku pokrzywdzonego uderzając go wielokrotnie obuchem młotka w głowę. Następnie mężczyzna wezwał pomoc medyczną i kierowany przez dyspozytora próbował udzielić pomocy pokrzywdzonemu.

Z uwagi na deklarowaną przez podejrzanego niepamięć wynikającą z upojenia alkoholowego oraz zmianę wyjaśnień w toku postępowania przygotowawczego niezbędne było zwrócenie się do wyspecjalizowanych instytutów badawczych celem wydania opinii kryminalistycznych. Badaniom poddano m.in. ubiór sprawcy oraz wytypowane narzędzie zbrodni - młot pod kątem obecności mieszaniny DNA pokrzywdzonego, a także powołano biegłego sądowego z dziedziny analizy śladów krwawych. Ostatnia opinia miała decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie, pozwoliła bowiem nie tylko na potwierdzenie sprawstwa 45-latka, ale również wskazała jego pozycję oraz sposób zadawania uderzeń pokrzywdzonemu.

Prokurator wnosił o skazanie sprawcy i wymierzenie mu kary 25 lat pozbawienia wolności. Sąd podzielił racje prokuratora i orzekł zgodnie z wnioskiem.

Wyrok jest nieprawomocny. ap/jcz
 

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

-  Zabójstwo -Zabójstwo  Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo.. więcej..