28- LATEK OSKARŻONY O USIŁOWANIE DOPROWADZENIA POKRZYWDZONEGO DO OBCOWANIA PŁCIOWEGO W POBLIŻU DYSKOTEKI

Dodano: 2018-04-30

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował  do sądu  akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony w nocy z 13 na 14 października 2017 r. w Zielonej Górze, po uprzednim  uderzeniu pokrzywdzonego w głowę, wykręceniu mu rąk i w ten sposób .... obezwładnieniu używając siły fizycznej rozpiął, a następnie zsunął z niego spodnie i bieliznę po czym wypowiadając niecenzuralne słowa zapowiadające odbycie z nim stosunku analnego usiłował doprowadzić pokrzywdzonego do tej czynności, lecz zamierzonego celu nie zrealizował z uwagi na opór pokrzywdzonego.
 
Jak ustalono,  tamtego dnia pokrzywdzony wraz ze znajomymi udał się do jednej zielonogórskich dyskotek. Około godziny 03.00 opuścił klub i udał się pieszo do zaparkowanego na parkingu samochodu. Wychodząc z klubu znajdował się od wpływem alkoholu w stężeniu 1,86 promila w wydychanym powietrzu.
Oskarżony w tym samym czasie przebywał w innym pobliskim klubie, gdzie również spożywał alkohol. (1,16 mg/l w wydychanym powietrzu)
W chwili,  gdy pokrzywdzony szedł do swojego samochodu, oskarżony  zaatakował go uderzając w tył głowy.
Pokrzywdzony upadł, a następnie próbował uciekać kryjąc się wśród innych pojazdów znajdujących się na parkingu. Oskarżony po uderzeniu pokrzywdzonego i gdy ten leżał na ziemi zaczął zdejmować mu ubranie, które następnie wrzucił do kosza na śmieci i w sposób niecenzuralny zapowiedział pokrzywdzonemu chęć obcowania płciowego bezpośrednio  zmierzając do tego.    
 
Znajdujące się w pobliżu osoby, będące świadkami zajścia widząc niebezpiecznie wyglądającą sytuację wezwali policję. Mężczyzna został zatrzymany.
 
Wobec oskarżonego na wniosek prokuratora sąd w toku śledztwa stosował  areszt tymczasowy, a obecnie stosowane jest poręczenie majątkowe.
 
Przyjmuje się, że zgwałcenie jako przestępstwo  umyślne może być popełnione wyłącznie w zamiarze bezpośrednim, przede wszystkim ze względu na charakter znamion, które opisują sposób działania  sprawcy. Natomiast do znamion usiłowania należą zamiar popełnienia czynu zabronionego, zachowanie zmierzające  bezpośrednio  do jego  dokonania oraz brak dokonania.
 
Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, art.197.
§1.Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. /jcz