NOŻOWNIK W KOŻUCHOWIE - INFORMACJE UZUPEŁNIAJACE

Dodano: 2018-05-17

Nowa Sól. Wczoraj w godzinach popołudniowych prokurator przedstawił doprowadzonemu przez policję podejrzanemu łącznie 6 zarzutów :
- 5 zarzutów dotyczy usiłowania przy użyciu noży zabójstwa 9 pokrzywdzonych - art. 13 par 1 w zw. z art. 148 par 1 kk (1 zarzut wspólny dot. usiłowania na terenie sklepu zabójstwa 4 osób i kolejne dotyczące czynów popełnionych po wyjściu napastnika ze sklepu)
- 1 zarzut dotyczy czynnego oporu w celu zmuszenia funkcjonariuszy policji od zaniechania prawnej czynności zatrzymania - art. 224 par 2 kk.
 
W toku postępowania ustalono, że podejrzany po wejściu do jednego ze sklepów w Kożuchowie bez powodu używając noży zaatakował dwie sprzedawczynie i 2 klientów sklepu zadając im powierzchowne rany cięte głowy, szyi. Napastnik po wyjściu ze sklepu zaatakował następnie napotykane po drodze inne osoby, w tym matkę z dwójką dzieci, a także innych przechodniów.

Mężczyzna zatrzymany został przez wezwanych policjantów, którzy w celu zatrzymania musieli oddać strzały ostrzegawcze ze służbowej broni palnej.
Podejrzany przed prokuratorem częściowo przyznał się do popełnienia czynów, w tym potwierdził, iż idąc do sklepu zaopatrzył sią w 3 noże i śrubokręt, przy użyciu których miał zamiar pozbawić życia nieokreślone , przypadkowe osoby.
Na miejscu zdarzenia, w sklepie ujawniono i zabezpieczono 2 noże, natomiast przy samym sprawcy 1 nóż i śrubokręt.

Wszyscy pokrzywdzeni w sprawie odnieśli lekkie obrażenia - rany cięte policzka, rany cięte okolicy szyi i głowy i po zaopatrzeniu w szpitalu zostali zwolnieni do domów.
Dzisiaj ok. południa Sąd Rejonowy w Nowej Soli rozpozna wniosek prokuratora o zastosowanie wobec sprawcy tymczasowego aresztu.

Według prokuratora w toku śledztwa zajdzie bezwzględna konieczność poddania podejrzanego badaniom psychiatryczno - psychologicznym - zachodzi bowiem uzasadnione podejrzenie, że w przeszłości cierpiał on na jedną z chorób psychicznych.

Zbigniew Fąfera - rzecznik PO