20-LATEK KIERUJĄC POD WPŁYWEM AMFETAMINY POTRĄCIŁ ROWERZYSTĘ, KTÓRY W NASTĘPSTWIE WYPADKU ZMARŁ

Dodano: 2018-11-20

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie.
Oskarżony  8 marca 2018 r. na trasie Strzeszowice - Królów, na drodze krajowej nr 12, kierując pojazdem Mazda i znajdując się pod działaniem środka odurzającego w postaci amfetaminy nieumyślnie  naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że prowadził pojazd z nadmierną prędkością, wskutek czego doprowadził do potrącenia przemieszczającego się rowerzysty , który w następstwie zdarzenia doznał wielonarządowych obrażeń ciała, w wyniku których zmarł.

Jak ustalono, ilość amfetaminy w organizmie oskarżonego wpływała na układ nerwowy jak alkohol, w stężeniu powyżej 0,5 promila alkoholu.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego  w wysokości 2000 zł.

Zgodnie z art. Art.  177.  [Spowodowanie wypadku w komunikacji] §  1.  Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. §  2.  Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8./jcz