NOWE ZASADY POSTĘPOWANIA W SPRAWACH O PRZESTĘPSTWA DROGOWE

Dodano: 2006-06-27

Zielona Góra. W Prokuraturze Okręgowej trwają przygotowywania do pełnego wdrożenia zasad postępowania wobec nietrzeźwych sprawców przestępstw drogowych, w tym zwłaszcza prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości, wynikających z wytycznych Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego z dnia 20 czerwca 2006r.

Jakkolwiek prokuratorzy okręgu zielonogórskiego wielokrotnie w przeszłości wydawali już postanowienia o zabezpieczeniu pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę na poczet czekającej go kary i zabezpieczenia środków na pokrycie kosztów, to jednak praktyka taka nie była regułą i nie wyczerpywała wszystkich potencjalnych możliwości wynikających z zaleceń Prokuratora Generalnego. Od zabezpieczenia pojazdu odstępowano najczęściej wówczas, kiedy koszty postępowania zabezpieczającego z uwagi na wartość pojazdu były nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do prognozowanej grzywny, a stan majątkowy podejrzanego wskazywał, że uiści on wymierzoną karę bez konieczności zajmowania mienia.

Obecnie obligatoryjne będzie tymczasowe zajęcie samochodu, a następnie zabezpieczenie pojazdu prowadzonego przez sprawcę, który w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym lub skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby. Samochód ten zostanie przeznaczony na pokrycie szkody poniesionej przez pokrzywdzonego lub zapłacenie na jego rzecz orzeczonej przez sąd nawiązki.

Taka sama procedura będzie zastosowana wobec sprawcy, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości powyżej 1 promila alkoholu.

W przypadku kierowcy nietrzeźwego recydywisty wnioskowanie o orzeczenie przepadku samochodu i maksymalny czasokres zakazu prowadzenia przez niego pojazdów mechanicznych stanie się regułą. Do wiadomości będą też podawane nazwiska skazywanych, a w szczególnie drastycznych wypadkach także ich fotografie.

Nowa praktyka zwalczania przestępczości drogowej realizowana będzie przy ścisłym współdziałaniu prokuratorów z Policją oraz sądami. Orzeczenia nie odpowiadające treści wytycznych prokuratorzy będą skarżyć do sądu wyższej instancji.