SKRADZONE DZIEŁA SZTUKI SAKRALNEJ

Dodano: 2006-07-18. Żagań.

Prokuratura Rejonowa w Żaganiu nadzoruje śledztwo prowadzone przez Komisariat Policji w Szprotawie w sprawie pomocy w ukryciu rzeczy uzyskanych za pomocą czynu zabronionego w postaci dzieł sztuki sakralnej, które pochodziły z kradzieży z włamaniem dokonywanych na terenie Polski, w województwach lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim na przestrzeni kilku lat.

Po ponad rocznych czynnościach operacyjnych oraz po uzyskanych informacjach w dniu 14 lipca 2006 r. funkcjonariusze policji Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, Komisariatu Policji w Szprotawie i Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. dokonali przeszukania mieszkania 56 letniego mężczyzny.

Ujawniono wówczas przedmioty pochodzące z przestępstw takie jak figurki z drewna, rzeźby, naczynia liturgiczne złote i srebrne, biżuteria, obrazy, krzyże, zabytkowe księgi Ewangelii oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej.

Do chwili obecnej ustalono, po przesłuchaniu pokrzywdzonych księży, iż przedmioty pochodzą kradzieży z włamaniem do Kościoła w Kliczkowie, w Krzywej, w Borku Wielkopolskim, w Lesznie Górnym, w Przemkowie i w Lubanicach.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzuconego czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Sprawa ma charakter rozwojowy, trwają dalsze czynności, dokonano zatrzymań kolejnych osób mających powiązania z podejrzanym.

W dniu 16 lipca 2006 roku Prokurator Rejonowy w Żaganiu wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Żaganiu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny przychylił się do wniosku i zastosował środek zapobiegawczy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż podejrzany nie działał samodzielnie, wobec czego trwają czynności zmierzające do ustalenia innych współsprawców. Ze względu na charakter sprawy, po przeprowadzeniu szeregu ekspertyz kryminalistycznych z zakresu badań DNA, śladów osmologicznych i daktyloskopijnych zabezpieczonych na miejscu włamań do obiektów kultu religijnego na terenie kraju, oraz zasięgnięciu opinii biegłego konserwatora zabytków dojdzie najprawdopodobniej do przekwalifikowania postawionego sprawcy zarzutu.

Należy nadmienić, iż podejrzany w przeszłości był wielokrotnie karany w tym również w warunkach recydywy, skazany był przez Sąd Wojewódzki w Poznaniu na karę 15 lat pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem i zabór dobra kultury w Katedrze w Gnieźnie.

Z uwagi na charakter sprawy zostanie ona przejęta do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.