NARAZILI SKARB PAŃSTWA NA PRAWIE 2 MILIONY ZŁ STRAT

Dodano: 2007-03-23. Zielona Góra - Wydział VI PZ.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 mężczyznom w wieku od 26 do 33 kat. Główni oskarżeni - dwaj mężczyźni w wieku 33 lat w różnych okresach czasu pomiędzy 2001 a 2005 r., działając w zorganizowanej grupie, jako współwłaściciele spółki cywilnej uprawnieni z mocy prawa do zarządzenia spółką oraz już po wykreśleniu spółki z ewidencji prowadzili dalej działalność gospodarczą o charakterze handlowym :stacjonarnym i wysyłkowym. Oskarżeni nie ewidencjonowali księgowo prowadzonej sprzedaży towarów, a w okresie od 2002 r. do 2005 r. nie składali deklaracji na podatek od towarów i usług VAT - 7. Wszystkim czterem oskarżonym zarzucono ponadto wspólne dokonywanie podejrzanych transakcji bankowych, z którego to procederu uczynili sobie stale źródło dochodu i narazili Skarb Państwa na straty w wysokości około dwóch milionów złotych.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadziła z zawiadomienia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej śledztwo w sprawie obrotu finansowego będącego udziałem oskarżonych polegającego na zakładaniu kont bankowych o charakterze bezterminowych lokat gotówkowych i następnie dokonywaniu pomiędzy tymi kontami operacji finansowych w postaci wpłat i wypłat gotówkowych oraz przelewów środków pieniężnych. Czynności te miały za zadanie - jak wynikało z doniesienia - udaremnić lub utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia będących przedmiotem obrotu środków z przestępstw o charakterze skarbowym. Proceder ten miał na celu osiągniecie przez 4 mężczyzn korzyści majątkowych poprzez uszczuplenie należności Skarbu Państwa.

Analiza rachunków bankowych oskarżonych pozwoliła na ustalenie, iż transakcje dokonywane przez nich odbywały się uzgodnionym schematem polegającym na zasilaniu należących do nich rachunków przez wpłaty gotówkowe, nie przekraczające jednorazowo równowartości 10 000 euro, na pozyskiwaniu środków z przelewów pomiędzy tymi rachunkami, i następie wyprowadzeniu środków pochodzących ze źródeł legalnych (działalność gospodarcza) i nielegalnych, które w ten sposób miały zostać zalegalizowane.

Analiza dokumentacji wykazała również, że uzyskiwane w ten sposób środki na kontach oskarżeni najczęściej podejmowali natychmiast w dniu wpływu lub w ciągu najbliższych dni poprzez przelewy na konta oraz wypłaty gotówkowe. Wszystkie rachunki na koniec badanego okresu wykazywały salda zerowe, co uzasadniło w końcu podejrzenie ich założenia wyłącznie w celu dokonania podejrzanych transakcji.

Sprawcy częściowo lub w całości przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie kary majątkowe. /jr/