ARABOWIE I FIKCYJNE MAŁŻEŃSTWA Z POLKAMI

Dodano: 2007-06-29. Zielona Góra - Wydział VI PZ.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38 letniemu mężczyźnie - obywatelowi Egiptu oraz jego 38 letniej żonie, obywatelce Polski. Oskarżonemu zarzucono, że w lutym 2002 r., działając podstępem na przejściu Granicznym w Gubinie bezprawnie przekroczył granicę państwową z Niemiec do Polski z pominięciem kontroli granicznej. Nadto w dniu 25 lutego 2006 r. udzielił pomocy w bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej z Polski do Niemiec trzem ustalonym obywatelom Republiki Egiptu w ten sposób, że wynajął przewodników do nielegalnego przerzutu granicznego tych obcokrajowców przez rzekę graniczną Nysę Łużycką - z przyjęciem przestępczej korzyści w łącznej kwocie nie mniejszej niż 3.200 Euro.

Oskarżonemu zarzucono ponadto, że w okresie od czerwca 2006 r. do stycznia 2007 r. w Krośnie Odrzańskim, współdziałając z innymi ustalonymi i nieustalonymi osobami w warunkach czynu ciągłego czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu kierował procederem podrabiania wniosków o wydanie wiz dla obcokrajowców pochodzenia egipskiego pozorując sporządzanie tych dokumentów przez kobiety występujące jako małżonki cudzoziemców. Oskarżony następnie używał podrobionych w ten sposób dokumentów przesyłając je do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze w celu uzyskania wiz wjazdowych do Polski. Oskarżonej zarzucono pomocnictwo w w/w procederach.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie Odrz. nadzorowała prowadzone przez Wydział Operacyjno Śledczy Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrz. śledztwo przeciwko 2 obywatelom Republiki Egiptu podejrzanym, a następnie oskarżonym przed Sądem Rejonowym w Krośnie Odrz. o nielegalne przekroczenie w lutym 2006 r. granicy państwowej z Polski do Republiki Federalnej Niemiec.

W oparciu o dowody zgromadzone w tym postępowaniu, uzasadnionym stało się podejrzenie funkcjonowania procederu polegającego na sprowadzaniu do Polski cudzoziemców -Arabów, pod pozorem zawierania małżeństw z Polkami, a następnie ich nielegalnego ekspediowania do innych krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim Niemiec.

Śledztwo przejęte zostało następnie i w rozszerzonym zakresie merytorycznym kontynuowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze - VI Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej.

Informacje uzyskane z zeznań świadków pozwoliły na wdrożenie dalszych procedur wykrywczych i dowodowych, których wyniki wskazały na funkcjonowanie wykraczającego poza region Ziemi Lubuskiej procederu sprowadzania do Polski, a następnie przerzucania do innych krajów UE osób narodowości arabskiej (mężczyzn przede wszystkim narodowości egipskiej) przybyłych na terytorium Polski na podstawie udzielonych im przez Ambasadę RP w Kairze wiz wjazdowych.

W sprawie uzyskano między innym z Ambasady RP w Kairze obszerną dokumentację ( aplikacje wizowe), a w wyniku przeprowadzonej analizy tych dokumentów powzięto wątpliwości co do prawdziwości poszczególnych, przedkładanych polskiej służbie zagranicznej w procedurze wizowej aktów stanu cywilnego oraz wystosowywanych przez Polki ( występujące jako małżonki cudzoziemców) pisemnych wniosków, które to dokumenty stanowiły wymaganą, urzędową podstawę wydania wizy dla danego cudzoziemca.

W tej sytuacji wdrożono przesłuchania licznych kobiet, głównie z terenu Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej ipotwierdzono, że mechanizm badanego procederu obejmował praktykę zawierania w trybie konsularnym przez kobiety narodowości polskiej związków małżeńskich z Egipcjanami, którzy w dalszej fazie oraz przy zachowaniu pozorów legalizmu takiej operacji sprowadzani byli na terytorium RP na podstawie czasowej wizy pobytowej. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie sprawców przed sądem.

Oskarżonym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
/jr/