PODROBIŁ DOKUMENT REZYGNACJI Z UBEZPIECZENIA

Dodano: 2007-07-17. Wschowa.

Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49 letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 28 listopada 2006 r. we Wschowie, w biurze jednego z Towarzystw Ubezpieczeniowych użył jako autentyczne własnoręcznie podrobione oświadczenie dotyczące rezygnacji z ubezpieczenia "OC" i "NW" samochodu osobowego marki Ford Fiesta, który sprzedał przy czym czynu tego dopuścił się mając w stopniu znacznym ograniczoną poczytalność.

Jak ustalono oskarżony oraz jego matka byli właścicielami samochodu osobowego marki Ford Fiesta .W dniu 30 października 2006r. dokonali sprzedaży tego pojazdu pokrzywdzonemu. Pojazd ten ubezpieczony był od odpowiedzialności cywilnej i nieszczęśliwych wypadków. Polisa zawarta była w filii jednego z towarzystw we Wschowie. Oskarżony, chcąc uzyskać zwrot części składki z polisy sprzedanego samochodu , sporządził własnoręcznie oświadczenie pochodzące rzekomo od kupującego, z którego wynikało, iż zrzeka się kontynuacji ubezpieczenia. Podpisał się przy tym pod oświadczeniem imieniem i nazwiskiem nabywcy auta.

Oskarżony tak podrobiony dokument zaniósł w dniu 28 listopada 2006r. i przedłożył w biurze filii Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Jak ustalono jednak osoba, która kupiła od niego aut w dniu 16 listopada 2006r. również udała się do przedstawiciela tego samego Towarzystwa Ubezpieczeniowego w Sławie , gdzie kontynuowała zawartą wcześniej przez sprzedającego polisę ubezpieczeniową.

W trakcie postępowania ustalono, iż podejrzany cierpi na chorobę psychiczną - schizofrenie. Z uwagi na powzięcie wątpliwości co do jego poczytalności powołano biegłych psychiatrów, którzy w swojej opinii stwierdzili, iż podejrzany miał w stopniu znacznym ograniczona zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, przy czym sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. /jr/

Zobacz także:
- Fałszerstwo dokumentu
- Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy